Anasayfa Video TCL 10SE Android Akıllı Telefon İncelemesi

TCL 10SE Android Akıllı Telefon İncelemesi

Bu videomuzda TCL’in giriş seviyesi Android akıllı telefonu 10SE modelini inceliyoruz.

TCL ülkemizde çeşitli fiyat aralığında telefon modellerini piyasaya çıkarmaya devam ediyor. Biz de daha önce markanın TCL 10 Plus ve TCL 10L modellerini incelemiştik. Bu incelemelerin bağlantılarını aşağıda bulabilirsiniz:

TCL 10 Plus Android Telefon İncelemesi

TCL 10L İncelemesi

Bu videomuzda ise markanın en hesaplı modellerinden biri olarak tanıtılan TCL 10SE modelini yakından inceleyeceğiz.

Tasarım Özellikleri

TCL 10SE, resmi olarak Icy Silver ve Polar Night adları verilen iki renk seçeneğiyle sunuluyor. Icy Silver için hafif griye çalan mor renginde diyebiliriz. Polar Night ise koyu gri renkte ve kuzey ışıklarını andıran hafif renk değişimlerine sahip.

TCL 10SE, Plus ve 10L ile kıyasladığımızda 166 gramla hafif diyebileceğimiz bir telefon. Diğer iki telefon da 10SE ile hemen aynı aynı boyutlarda olmasına karşın 10-20 gram daha ağırlar.

Telefonda malzeme olarak plastik çerçeve ve gövde görüyoruz. Telefonun arkasına 3 kameralı yatay bir kamera çıkıntısı görüyoruz. Çift flaş da bu çıkıntının içine yerleştirilmiş.

Son olarak kamera çıkıntısının hemen altında parmak izi okuyucuyu görüyoruz. Parmak iziyle kilit açmaya ek olarak telefonun yüz tanıma özelliğiyle de geldiğini belirtelim.

Ekran

6.52 inç LCD ekrana sahip olan TCL10SE, HDR destekli değil ve %83.2 ekran/gövde oranına sahip. Bu ekran gövde oranı diğer TCL modellerinden biraz düşük ve ekranın altında ve üstünde kalın siyah çerçeveleri görebiliyorsunuz.

Bu ekran 720×1600 çözünürlükte çalışıyor. Bu da bize inç başına 269 piksel yoğunluğu sonucunu veriyor. Bu sebeple ekran netliği TCL 10 Plus ve 10L modellerinden bir tık daha az diyebiliriz. Ancak telefonu düşük çözünürlükte kullanarak işlemciyi, ekran kartını daha az yorup, pil ömrünü de biraz uzatmış oluyorsunuz.

Ekran ayarlarında TCL’nin her telefonunda denk geldiğimiz NXT Vision panelini bu telefonda da buluyoruz. İzlediğiniz içeriğe göre ekran renklerini ve kontrastı ayarlayan bir yan özellik olarak düşünebilirsiniz.

Kamera

Arka kamera çıkıntısında 3 kamera var ama bu 3 kameradan sadece ikisini kullanabiliyoruz, diğeri bir derinlik sensörü. Geriye kalan 2 kameradan birisi ana kamera, diğeri geniş açılı kamera. 48 Megapiksellik bir sensöre sahip olan ana kamera f1.8 diyafram açıklığına sahip.

TCL 10SE ile dış mekanda çektiğimiz fotoğraflar gayet güzel sonuçlar verdi. Renkler doğru ve detaylar net. Yani ışık koşullarının ideal olduğu ortamlarda gayet güzel resimler çekebiliyorsunuz.

TCL 10SE’nin arka kamerası ile 1080p/30 kare saniyeye kadar videolar çekebiliyorsunuz. Videolarda elektronik sabitleme bulunuyor. Yürüme gibi aşırı sallantılı kullanım senaryolarında optik stabilizasyon kadar tatmin edici sonuçlar vermiyor. Ancak kamerayı sabit tutup bir noktayı çekerken oluşabilecek küçük sallantıları engellemede başarılı.

Fotoğraf modları arasında gezindiğimizde bir gece modu olmadığı görüyoruz. Bu sebeple düşük ışıkta o kadar da başarılı sonuçlar üretemiyor. Eğer düşük ışıkta resim çekmek sizin için önemliyse TCL 10 Plus’ın Süper Gece Modu olduğunu belirtelim.

Ön kamerada 8 megapiksellik bir sensör ve bu sensörün üzerinde 26mm açıya sahip, f2.0 diyafram açıklığında bir lens var. Bu da sadece ideal ışık koşullarında kabul edilebilir sonuçlar veren bir kamera. Düşük ışıkta ya da ters ışığın olduğu sahnelerde iyi sonuç elde edemiyorsunuz. Ön kamera da tıpkı arka kamera gibi 1080p çözünürlükte video kayıt yapabiliyor.

İşlemci Özellikleri

TCL’in bu telefonda üretici olarak Qualcomm yerine MediaTek’i tercih ettiğini görüyoruz. Mediatek’in 12nm teknolojisiyle üretilen MT6762 Helio P22 işlemcisi kullanılmış. Bu işlemci 8 çekirdekli ve tüm çekirdekler Arm A53 mimarisinden. 4 çekirdek 1.5 Ghz, diğer 4 çekirdek de 2 Ghz hızında çalışıyor.

A53 mimarisi güç tasarruflu odaklı eski bir mimari ve 2020’de çıkan diğer telefonlarla kıyasladığımızda biraz zayıf kalıyor. Çünkü artık telefonlar bu çekirdeklerin güncel versiyonu olan A55’e geçmiş durumda. Yaptığımız Geekbench 5 testinde telefonun elde ettiği tek çekirdek puanı 160, çok çekirdek puanı da 900 oldu.

TCL 10 SE’de 4 GB bellek ve 128 GB depolama bulunuyor. 128 GB kapasiteyi bu fiyata bulmak gayet güzel olsa da 4GB bellek geleceğe dönük düşünürsek telefonda kısıtlayıcı bir faktör. Güncel uygulamaları rahatlıkla çalıştırsa da, uygulamalar arasında geçiş ve açılış hızları söz konusu olduğunda ara sıra bekletebiliyor. Yine de tahammül edilemeyecek uzun süreli beklemeler ya da uygulamaların hiç açılmaması gibi sorunlarla karşılaşmadık.

GPU olarak ise PowerVR GE8320 kullanılmış. Bu çip TCL’in diğer telefonlarında gördüğümüz Adreno 610 ile nerdeyse eşit performans sunuyor. Zaten telefonun düşük ekran çözünürlüğünü de işin içine katarsak mobil oyunlarda kabul edilebilir bir performans elde ediyorsunuz.

Yazılım

Bu telefonun Android 10 ve TCL’nin kendi arayüzü TCL UI ile geldiğini görüyoruz. Ancak şu an için planlanan bir Android 11 desteği bulunmuyor. Yüklü gelen yazılımlar konusunda TCL minimalist davranmış ve telefona Destek Merkezi ve TCL+ isimli iki uygulama dışında herhangi bir uygulama koymamış.

Batarya

4000 MAh kapasiteli pile sahip olan telefon tek şarj ile günü çıkarabiliyor. Özellikle de güç tasarruflu işlemcisi ve düşük çözünürlüklü ekranı bu konuda avantaj sağlıyor. Ayrıca 15 Watt hızlı şarj adaptörüyle kısa sürede şarj olabiliyor.

Kablosuz Bağlantılar

TCL’in bu fiyat aralığındaki bir telefona Dual Band AC Wi-Fi ve Bluetooth 5.0 desteği eklemesi hoş olmuş. Bu sayede hızlı internetin olduğu bir Wi-Fi ağından tam anlamıyla faydalanabiliyorsunuz. Netflix ve YouTube gibi uygulamalarda bağlantı kaynaklı sorunlar oluşmuyor.

Sonuç Değerlendirmesi

TCL 10 SE şimdiye kadar incelediğimiz TCL telefonlar arasında en uygun fiyatlı olanı. Bu videoyu çektiğimizde yaklaşık 2.300 TL’ye bulabileceğiniz TCL 10SE güzel arka kamerası, AC Wi-Fi desteği, 4000 MAh pili ve hızlı şarj desteği ile genel ihtiyacı karşılayabilir.

Burada zayıf işlemcisi ve 4GB belleği telefonun eksileri diyebiliriz. Bir akıllı telefona ayırabileceğiniz maksimum bütçe buysa değerlendirebileceğiniz bir telefon.

Öte yandan TCL 10SE’ye güzel bir alternatif de TCL 10 Plus modeli. Eğer 64 GB depolama sizin için yeterliyse TCL 10 Plus daha güçlü işlemciyi, daha yüksek belleği ve Süper Gece resim modunu yaklaşık 3.600 TL fiyatla sunuyor.