Anasayfa Makale İncelemeler World of Warcraft Shadowlands İncelemesi

World of Warcraft Shadowlands İncelemesi

World of Warcraft Shadowlands incelemesi ile karşınızdayız. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu incelemeyle beraber Shadowlands ek paketine yakından bakıyor ve nasıl bir deneyim sunduğundan bahsediyoruz.

World of Warcraft Shadowlands, Horde ve Alliance arasında gerçekleşen mücadele ile başlıyor. Battle for Azeroth savaşının sonunda yaşanan olayları hatırladıktan sonraysa oyunun hikayesine giriş yapıyoruz.

Shadowlands’in hikayesinden bahsedecek olursak Sylvanas Windrunner, Horde’u geride bıraktıktan hemen sonra Icecrown Citadel’a giderek Bolvar Fordragon ile mücadele ediyor. Bir süredir edindiği gizli güçleri kullanan Windrunner ise Bolvar’ı alt etmeyi başarıyor. Bolvar’ı alt eden Windrunner, Bolvar’ın başından Helm of Domination’ı çıkartıyor ve dünya ile öteki diyar arasındaki bağlantı olan miğferi parçalıyor. Shadowlands’ın ana hikayesi ise tam da bu noktada başlıyor.

Miğferin kırılmasının ardından ise yaşam ve ölüm arasındaki kozmik dengeyi bozmakla tehdit eden bir dizi olay harekete geçiyor. Yaşanan bir dizi olaydan sonraysa Death Knight adı verilen bir grup ile açılan bir portaldan geçiyoruz. Bu portal ise bizi hiçbir ölümlünün ayak basmaması gereken bir diyar olan The Maw’a götürüyor. The Maw’a ayak basar basmaz Death Knight’ın bazı üyeleri hızlı bir şekilde durduruluyor. Ancak bir şekilde Thrall ve Jaina’yı bulmayı başarıyoruz. Bu sayede de The Maw’ın lideri olan Jailer ile tanışıyoruz.

Daha sonrasındaysa kurtarmaya geldiğimiz kahramanlar sayesinde, yeni bir geçitten geçerek Shadowlands’in ana merkezi ile olarak kabul edilen Oribos’a ulaşıyoruz. Buradaysa Arbiter tarafından yargılanarak farklı diyarlara gönderiliyoruz. Yaşanan bir dizi sürükleyici olayın ardından The Maw’a düştükten sonra çıkabilen ilk varlık olarak oyuna dahil oluyoruz.

Oyunun hikayesini değerlendirecek olursak, Blizzard’ın bu kısımda tek kelimeyle harika bir işe imza attığını söyleyebilirim. Bir önceki ek pakete kıyasla daha sürükleyici bir hikayeye ev sahipliği yapan Shadowlands, özellikle sahip olduğu birbirinden harika sinematiklerle de oyunculara oldukça eğlenceli bir deneyim sunuyor.

World of Warcraft Shadowlands İncelemesi – Neler Sunuyor?

World of Warcraft Shadowlands’in geniş dünyasında saatlerde vakit geçirdikten sonra nihayet son seviye ulaşmayı başardım.
Bunun yanı sıra ana hikayeyi ve bazı içerikleri de tamamladıktan sonra The Maw üzerinde vakit geçirmeye başladım. Bu kısımda belirtmem gerekiyor ki oyunda belli bir tempoya ayak uydurduktan sonra oldukça hızlı seviye atlayabiliyorsunuz. Bu kısımda Blizzard’ın özellikle seviye atlamada bazı radikal kararlara imza attığını gözlemlemekteyiz.

Tüm bunların haricinde oyunun sekizinci büyük genişleme paketi, dört farklı ana bölge ve bir oyun sonu alanıyla birlikte geliyor. Oyundaki bu dört farklı ana bölge üzerinden seviyenizi rahatlıkla artırabiliyorsunuz. Blizzard’ın bu kısımda harita tasarımda oldukça ince düşünüp sık elediğini söyleyebilirim. Tabi, Blizzard sadece harita tasarımıyla da kalmıyor. Haritalar üzerindeki düşman dağılımını da en iyi şekilde yapan yapımcı firma, bu yönüyle de oldukça kaliteli bir deneyim sunmayı başarıyor.

Oyunun haritalarından bahsetmişken, Shadowlands’in merkezi olarak kabul edilen Oribos adlı bir şehirde bizleri karşılıyor. Oldukça geniş olan bu şehirde birbirinden farklı noktaları ziyaret edebiliyor ve birçok aktiviteye katılabiliyorsunuz. Tabi, bu durumun oyundaki tüm haritalar için de geçerli olduğunu belirteyim.

Oribos şehrinden sonraysa karşımıza oyun sonu alanı olarak The Maw çıkıyor. Bildiğiniz üzere Bllizzard, bu harita yüzünden Shadowlands genişleme paketinin çıkış tarihini ertelemişti. Oyunun en önemli bölgelerinden biri olan The Maw, hem zorluğuyla da hem de atmosferiyle bambaşka bir havaya ev sahipliği yapıyor. Bu haritadaki görevler ve düşmanlar Blizzard’ın da bahsettiği gibi gerçekten zor.

Dört Farklı Covenant Oyunculara Sunuluyor

Her genişleme paketiyle beraber daha da üstüne koyarak yoluna devam eden Blizzard, Shadowlands’ta dört farklı Covenant’ı oyunculara sunuyor. Bu Covenant’lar ise Kyrian of Bastion, Night Fae of Ardenweald, Venthry of Revendreth ve Necrolords of Maldraxxus şeklinde sıralanıyor.

Covenant’lar sayesinde üç farklı karakterle ile de bizleri tanıştıran yapımcı firma, aynı zamanda bu karakterlerin özel yeteneklerini de almamıza imkan tanıyor. Böyle karakterimizin gücünü daha da üst seviyelere çıkartabiliyoruz.

Covenant’lar ile oyuna farklı bir hava katan yapımcı firma, bu kısımda ise oyunculara özel yetenekler, özel bir zırh seti ve seçilen Covenant’a özel bir binek sunuyor. Bu da kozmik açıdan oyunculara bazı avantajlar sağlıyor.

Bahsettiğimiz bu Covenant’lardan birine ise daha yakın olmanız gerekiyor. Seçtiğiniz taraf ile her yakınlaştığınız takdirde farklı yetenekler ve özellikler açabiliyoruz. Bunun yanı sıra oyunda ruhunuzu bağlandığınızda ekstra özellikler kazanabildiğiniz Soulbind sistemi de oyunculara sunuluyor. Böylece oyun sonu içeriğinde karakterinizin gücünü daha da artırabiliyorsunuz.

World of Warcraft Shadowlands İncelemesi – Sonuç

Genel anlamda World of Warcraft Shadowlands’i değerlendirecek olursam, oyunun yeni genişleme paketinin oldukça iyi bir deneyim sunduğunu söyleyebilirim.

Bunun yanı sıra seviye atlama sisteminin de hızlandırılması oyunculara hem akıcı bir deneyim sunuyor hem de keyifli vakitler geçirmesine imkan tanıyor. İncelememizde de bahsettiğimiz gibi Shadowlands ayrıca görsel içeriğiyle de ön plana çıkıyor. Bu kısımda özellikle harita tasarımlarında ince eleyip sık dokuyan yapımcı firma, oyunculara adeta görsel bir şölen sunuyor.

Görevlere gelecek olursak, bildiğiniz üzere daha önceki paketlerde birden fazla karakterle oynayan oyuncuların aynı hikaye görevlerini tekrar tekrar oynaması gerekiyordu. Bu durum ise oyundan zamanla soğumamıza neden oluyordu.

Oyunun sekizinci genişleme paketindeyse oyunculardan gelen geri bildirimleri değerlendiren Blizzard bu soruna da el atmış. Bu kısımdaysa oyunun ana hikayesini tamamlayıp Covenant’ı seçen oyuncuların, diğer geliştirdiği karakterlerle de aynı Covenant’ı seçmesini engellediğini görmekteyiz. Bu da birden fazla karakteri aynı anda geliştiren oyuncuların aynı görevleri tekrar tekrar oynamaması anlamına geliyor.

Kısacası Battle for Azeroth ile oyuncuları hayal kırıklığına uğratan Blizzard’ın yeni ek paketle beraber oldukça başarılı bir işe imza attığını söyleyebiliriz. Eğer, farklı bir MMORPG oyunu arayışındaysanız bu kısımda World of Warcraft Shadowlands’i deneyimlemenizi kesinlikle tavsiye ediyoruz.