Anasayfa Haber ARM Tabanlı Windows Cihazlar, M1 Mac’lerin Büyük Ölçüde Gerisinde

ARM Tabanlı Windows Cihazlar, M1 Mac’lerin Büyük Ölçüde Gerisinde

Gücünü Apple M1 SoC’den alan MacBook Air, yapılan testlerde ARM işlemcili Surface Pro X ve Intel Core i5 işlemcili HP Pavilion x360 cihazlardan katbekat önde görünüyor.

Apple’ın ARM M1 işlemcilerine sahip olan yeni Mac’lerin artık kendini kanıtladığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki Windows PC’lerde durumlar nasıl?

PCWorld, Microsoft’un Surface Pro X cihazını M1 MacBook Air ile karşılaştırdı. Tablolardan da görebileceğiniz üzere Surface tablet Mac’in çok gerisinde.

Windows, ARM tabanlı makinelerde çalışsa da şu anda çoğu tüketiciye sunulmuyor. Şirketin Surface Pro X tableti ise Microsoft ve Qualcomm ortaklığında geliştirilen ARM mimarili bir çipi kullanıyor.

ARM makinelerde Windows’un en büyük sınırlaması, işletim sisteminin taklit edilmiş (uyarlanmış) bir 32 bit x86 yazılımına dayanıyor olması diyebiliriz. Başla bir deyişle, sistem AMD ve Intel işlemciler için geliştirilen 64 bit uygulamaları çalıştıramıyor.

Microsoft, kısa süre önce Windows’un 64 bit X86 yazılımı için emülatör içeren bir beta sürümü yayınlamıştı. Ancak yine de performans konusunda M1 yongalı yeni Mac’lere yaklaşamıyor. Surface Pro X ve Intel Core i5 işlemcili HP Pavilion dizüstü bilgisayar, Geekbench 5 testlerinde M1 MacBook Air’in bir hayli gerisinde seyrediyor.

Video kodlaması için açık kaynaklı bir yazılım olan HandBrake ile gerçekleştirilen bir başka test daha var. M1 çipli MacBook Air, 12 dakikalık bir 4K videoyu yaklaşık 23 dakikada 1080p H.265 formatına dönüştürürken, ARM tabanlı Surface Pro X’in aynı işlemi tamamlaması 2 saat sürdü.