Anasayfa Haber DJI ve SMIC, ABD Kara Listesinde

DJI ve SMIC, ABD Kara Listesinde

ABD, ticaret savaşını körükleyecek yeni bir hamle ile Çinli DJI ve SMIC markalarını kara listeye ekledi.

ABD Ticaret Bakanlığı, Amerikan teknolojilerinin Çin hükümeti tarafından askeri ve gözetim amacıyla kullanılması riskine karşın bazı Çinli şirketleri lisans almaları için uyarmıştı. Şimdi ise onlarca Çinli şirketin Amerikan şirketleriyle ve Amerikan yapımı ekipman kullanan şirketlerle ticaret yapması yasaklanıyor. ABD Sanayi ve Güvenlik Bürosu, yeni duyurusuyla birlikte kara listeye (Entitiy List) DJI v SMIC de dahil olmak üzere 60 kadar yeni Çinli şirketin dahil olacağını duyurdu. Böylece bazı donanım ve yazılım şirketlerinin önemli ABD teknolojilerine erişimi kısıtlanacak.

Bildiğiniz gibi 20 Ocak 2021 tarihinde Biden yönetimi başa geçecek. Trump yönetimi ise bu sürecin hemen öncesinde Çin konusundaki katı politikalarını sürdürerek bu hamleyi yaptı. Liste artık dünyanın en büyük dron üreticilerinden biri olan DJI’ı da kapsıyor. Diğer tarafta ise Çin’in en büyük yarı iletken şirketi olan Semiconductor Manufacturing International Corporation’ın (SMIC) var.

Özetle bu iki şirket Huawei ile aynı yasağa tabi tutuluyor. Dolayısıyla her ikisi de bu durumdan önemli derecede etkilenebilir ve bazı faaliyetlerden vazgeçmek zorunda kalabilirler.

Amerikalı tüketiciler, ithalat vergilerinin yanı sıra DJI ürünlerine artık daha zor erişecek. SMIC konusu ise çok daha kapsamlı diyebiliriz. Bu dökümhane, Çin’in teknolojik olarak kendi kendine yetebilmesi için en önemli isimlerden birisi. Zira Huawei’nin sunucu GPU’ları, masaüstü CPU’ları, 5G özelliğine sahip SoC’ler ve IoT cihazları için sayısız proje mevcut.

Çin Dışişleri Bakanlığı, bu hamleyi eleştirerek ABD’ye “yabancı şirketlere uygulanan haksız baskının durdurulması” için çağrı yaptı. Ayrıca Çin’in haklarını korumak için gerekli önlemlerini alacaklarını dile getirdiler.

Küçük yaşından itibaren teknoloji ve oyunlar ile iç içe olan Fatih, araştırma yapmaktan ve deneyimlerini insanlara aktarmaktan mutluluk duyuyor.