Anasayfa Haber Microsoft, Kendi ARM Tabanlı İşlemcilerini Tasarlıyor

Microsoft, Kendi ARM Tabanlı İşlemcilerini Tasarlıyor

Microsoft’un geliştirme aşamasında olduğu ARM mimarili işlemciler, son tüketiciye ulaşacak olan mobil cihazlar ve Microsoft Azure sunucularında kullanılacak.

Aslına bakarsanız Microsoft cephesi ARM tabanlı işlemcilere pek de yabancı sayılmaz. Şirketin bazı Surface cihazlarında Qualcomm ile birlikte geliştirilen ARM SoC’ler kullanılıyor. Ancak yapılan bazı testlerde gördüğümüz gibi, Apple M1 işlemcilerin fazlasıyla gerisinde kalıyorlar.

Apple’ın Mac bilgisayarlarında ARM mimarili işlemcilere geçmesi ve sonrasında bu yongaların kendini kanıtlamasıyla birlikte dengeler değişecek gibi görünüyor. Bloomberg News‘e göre Microsoft, gelecekte üretilecek Surface cihazları ve sunucular için kendi ARM tabanlı işlemcilerini tasarlıyor.

Rapora göre işlemciler, Microsoft’un Azure bulut hizmetleri için sunucularda kullanılacak. Öte taraftan Surface mobil cihazlardan bazıları için de başka çipler tasarlanıyor. Özellikle belirtmek gerekirse, Microsoft şu an Ar-Ge çalışmaları yapıyor olabilir. Yani ilerleyen tarihlerde son kullanıcıya ulaşacak ürünler görme ihtimalimiz yüksek de olsa kesin değil.

The Verge bu konu hakkında Microsoft’a ulaştı ve söylentileri inkar etmediler. Şirketin iletişim şefi Frank Shaw şu sözleri söyledi:

“Silikon, teknoloji için temel bir yapı taşı olduğu için tasarım ve üretim gibi alanlarda kendi yeteneklerimize yatırım yapmaya devam ederken, aynı zamanda çok çeşitli yonga üreticileriyle ortaklığımızı geliştirmeye ve güçlendirmeye devam ediyoruz.”