Anasayfa Haber RX 6800 XT ve RTX 3080 Bu Kez Vulkan Ray Tracing Testinde

RX 6800 XT ve RTX 3080 Bu Kez Vulkan Ray Tracing Testinde

RTX 30 vs RX 6000

Vulkan API’sini temel alan Quake II RTX testlerinde ışın izleme performans farkı pek değişmedi ve yarı yarıya fark görünüyor.

Ray Tracing (Işın İzleme) teknolojisi, GPU pazarında ilk olarak NVIDIA tarafından kullanılmaya başlamıştı ve Ampere mimarisi ile birlikte ikinci nesil RT çekirdekleri geliştirildi. AMD ise RDNA 2 mimarisiyle birlikte ilk kez donanımsal olarak Ray Tracing desteği sunmaya başladı. Daha önce RTX 3080 ve RX 6800 XT gibi iki rakip arasındaki performans farklarına bakmıştık.

RX 6800 XT ve RTX 3080 Vulkan Ray Tracing Testi

Khronos Group, geçtiğimiz günlerde Vulkan API’si ile Ray Tracing teknolojisinin kullanımı için bir uzantı yayınladı. Bu uzantı ile birlikte en yeni AMD ve NVIDIA sürücülerine de tam Vulkan Işın İzleme desteği geldiği duyuruldu. Hatta hazırda bir destekli bir oyun da var: Quake II RTX.

Quake II RTX, GPU performanslarını karşılaştırmak için yerleşik bir test aracı ile birlikte geliyor. Tabloya bakılırsa Vulkan API’sine dayanan oyunda yine sonuçlar pek değişkenlik göstermiyor. Söz konusu Işın İzleme Teknolojisi olduğunda, Ampere GPU neredeyse iki kat daha üstün.

RX 6800 XT ve RTX 3080 Vulkan Ray Tracing Testi

Son olarak, Intel’in yaklaşmakta olan Xe-HPG sınıfı oyun GPU’larının da 2021’de piyasaya sürüldüğünde Vulkan RT ile uyumlu olacağını belirtelim.