Anasayfa Haber Jüpiter ve Satürn Buluşması Yaklaşıyor

Jüpiter ve Satürn Buluşması Yaklaşıyor

21 Aralık Pazartesi günü gün batımının ardından Jüpiter ve Satürn’ün buluşmasını çıplak gözle izleyebilirsiniz.

Güneş sistemimizde bulunan en büyük iki gezegen, benzeri asırlardır Dünya’da görülmemiş ilgi çekici bir buluşmaya hazırlanıyor. Bu buluşma birçok kişi tarafından bekleniyor ve hava koşulları izin verdiği sürece 21 Aralık’ta dünyadan görülebilecek.

Gökbilimcilere göre Jüpiter, güneşin etrafında dönerken her 20 yılda bir komşusu Satürn ile denk düşüyor. Ancak yaklaşan olay, bizim perspektifimizden bakıldığında bunun sadece onda biri büyüklüğünde ve dolunayın yaklaşık beşte biri büyüklüğünde görünecek.

Bu olayı özel kılan şey, iki gezegenin son olarak Mart 1226’da bu kadar yakın ve açık bir şekilde görünür hale gelmesi. Pazartesi günü ise o zamandan beri görülebilen en yakın birleşim olacak ve 800 yıl sonra aynı hizaya gelecekler.

Gökyüzü gözlemcilerinden Jeffrey L. Hunt, gün batımından hemen sonra dışarı çıkabileceğinizi söylüyor. Ayrıca bir dürbün veya küçük bir teleskopun daha iyi bir görüş sağlayabileceği belirtilmiş. Bu fırsatı kaçırdığınız takdirde bir sonraki şansınız için 15 Mart 2080’e kadar beklemeniz gerekebilir.