Anasayfa Video Corsair K60 RGB Pro Klavye İncelemesi

Corsair K60 RGB Pro Klavye İncelemesi

Corsair K60 RGB Pro mekanik oyuncu klavyesinde neler var, neler yok? Yeni Cherry Viola anahtarlar ile karşımıza çıkan K60 RGB Pro modelinin malzeme, tasarım, kullanım detaylarına, artılarına ve eksilerine bakıyoruz…

Öncelikle üst seviye ve minimalist bir görünüm var. Sağlam, kompakt bir kasa ve kasanın üst kısmında fırçalanmış, siyah alüminyum yüzey göze çarpıyor. Bu son derece kaliteli bir görünümün yanında, elinizin altında da güzel bir hissiyata sahip. Klavyenin kasası herhangi bir noktada eğilmediği gibi, salladığınızda tuş kapakları da ses çıkartmıyor. Yani tuşlar sıkı oturuyor ve sabit duruyor. Tuşlara baktığımızda kısa tuş kapakları sayesinde her birinde bulunan ayarlanabilir RGB ışıkların dolu dolu ve güçlü şekilde görüyoruz. RGB sevenler için hem ışıkta, hem de karanlıkta çok güzel bir manzara.

 

 • 00:00 – K60 RGB PRO mekanik oyuncu klavyesi incelemesi.
 • 00:40 – Fırçalanmış, siyah alüminyum tepe kaplama, plastik kasayı daha sabit hale getiriyor.
 • 01:35 – Numerik tuş takımı var.
 • 02:20 – Tuşların kapakları sallanıp oynamıyor, ses çıkartmıyor.
 • 02:55 – Yeni Cherry VIOLA anahtarlar.
 • 03:25 – Viola sonrası modüler, değiştirilebilir anahtarları daha çok görebileceğiz ancak her klavyede destek henüz net değil.
 • 04:50 – Mevcut serilerden Red anahtarları andırıyor.
 • 05:30 – Lineer yani çizgisel basım hissiyatı.
 • 06:00 – Uzun vade kullanımda neler olabilir?
 • 06:20 – NKRO ve Anti-Ghosting.
 • 07:20 – Yazı yazarken nasıl?
 • 08:10 – Yazım esnasında tuş sesi.
 • 08:40 – Tuş kapaklarına bakıyoruz.
 • 09:05 – Türkçe Q tuş dizilimi ile piyasaya geliyor.
 • 09:40 – Her tuşta ayrı ayarlanabilir RGB ve kısayollar.
 • 10:15 – Kablo sabit ve yönlendirme kanalı yok.
 • 10:40 – 880 gram ağırlık.
 • 11:30 – Corsair iCUE yazılım desteği ve makro programlama.
 • 12:30 – Ekosistem avantajları.
 • 12:55 – Olmayan özellikler: İç hafızaya profil kaydı.
 • 13:20 – Peki beğendik mi? Artılar, eksiler ve tuş karakteri.

Bu klavyedeki en büyük yenilik ise Cherry Viola mekanik anahtarlar kullanılması. Alman tasarımı Cherry anahtarlar klavye dünyasında oldukça meşhur, ancak karakterleri, basım güçleri ve üretildikleri yere, bütçeye göre elbette dayanıklılıkları değişiyor. Bu yeni Viola anahtarlar Cherry için önemli bir ürün.

Özellikle Cherry MX Red tuşların 45G baskı etkinleştirme güçü, 4 mm toplam hareket mesafesi içerisinde 2 mm’de algılama gibi özellikler aynı. Ancak anahtarlara baktığınızda farklı olarak dış bir gömlekleri var, bu iç içe yapı anahtarları farklı klavye modellerinde değiştirilebilir ve modüler hale getirmek için tasarlanmış. Corsair K60 RGB Pro bu değişime resmi garantisi ile izin vermese de, değiştirilebilir anahtar konsepti ve gelecek yeni anahtar tipleri 2021 için oldukça heyecan verici. Hem durum değişebilir, hem de bu konuyu tartışmak için çok erken bir aşamadayız.

Tuşlar sessiz ve çizgisel hareket için tasarlanmış, dış gömlek sayesinde sağa sola oynamadan dümdüz bir çizgide hareket ediyorlar. Alttaki metal anahtar parçasının tınlama sesini çok hızlı basarsanız bir yankı gibi hafifçe duyabiliyorsunuz. Ancak bu çok ucuz anahtarlardaki gibi değil. Genel olarak Viola anahtarlar ilk bakışta daha hesaplı anahtarlar izlenimi veriyor, bu doğru bir izlenim.

Bunun sebebi dış gömlek, plastiğine bakınca memkanik ya da yarı mekanik anahtarları andırıyor. Cherry, Viola anahtarları klasik anahtarlardan farklı tasarlamış. 8 parça yerine 4 parçadan oluşan bu anahtarları hesaplı olmaları için bu şekilde planlanmış. Ancak işin ilginç yanı, az parçanın çizgisel hissi de, sistemin daha basit olması da bu anahtarların uzun vadede az bozulmasıyla sonuçlanabilir. Kullanılan materyalin tam dayanıklılığını elbette uzun vadede göreceğiz ancak ilk izlenimlerimiz olumlu. Cherry yüksek hassasiyette üretimi ile tanınıyor, plastik polimerde de 8 farklı destek noktası ve 0.01 mm tolerans ön plana çıkıyor. Bu tolerans dayanıklılık değil, üretimdeki sapma payı terimidir, yani hesaplı anahtarlarında bile hassas üretimin hakkını veriyorlar diyebiliriz. Bu da Wobble yani sallanan, boşluklu, ucuz üretimden tamamen ayrılmış bir kalite sunuyor.

Cherry resmi videosunda anahtar tasarım sürecini de paylaşmış: https://www.youtube.com/watch?v=x5yg0txlTFA&feature=emb_title

Kullanınca aktivasyon gücü, noktası, basım netliği açısından kalitesini gösteriyor. Özellikle FPS oyunları gibi rekabetçi oyunlar için uygun karakterde tuşlar, hem bastığınızı hissediyorsunuz, hem de devamlı kullanırken çok yorulmuyorsunuz. Bu da Viola anahtarları özellikle oyunun yanında yazı yazmak ya da başka biriyle paylaştığınız ortamlarda, tuş sesi ile onları çok rahatsız etmeden kullanmak için de uygun hale getiriyor. Cherry MX Brown gibi güçlü anahtarlar ya da Clicky tuşlar yani sesli anahtarlar tercih ediyorsanız Viola size çok ters karakterde. Ancak piyasada çok satan Red ve Blue türü anahtarların özellikle çizgisel, sessiz, hızlı türlerini tercih edenlere tam uyuyor.

Bu tarz bir oyuncu klavyesinde bekleyeceğiniz üzere 1000 Hz raporlama hızı, Full N-Key Rollover ve %100 Anti-Ghosting özellikleri bulunuyor. Özellikle çift basma, tuş basmaması gibi sorunlar ile karşılaşmadık ve çok seri yazarken ya da aynı anda pek çok tuşa basarken komutlar sorunsuz raporlandı.

Corsair’ın burada en güçlü yanlarından biri de her gün gelişen ve daha fazla Corsair ürününü destekleyen iCUE yazılımı oluyor. Klavyede her tuşun RGB ışıklandırmasını, efektleri, hızı, makroları ve ihtiyacınız olan her ayarı bu yazılım üzerinden kolayca yapabiliyorsunuz. K60 RGPB PRO modeli bu anlamda üst düzey oyuncuları memnun edecektir. Eksiği kendi içerisinde bir makro ve profil hafızası olmaması diyebiliriz.

Bir diğer eksik de ayrı ve adanmış multimedya tuşları olmaması. Kompakt bir tasarımda bu doğal bir durum ancak yine de bilmenizde fayda var. Kısayol tuşları ile multimedya komutlarını kullanıyorsunuz. Yine Windows tuşunu etkisizleştirmek gibi seçenekleriniz var.

Sabit bir kablosu var, 1.82 metre uzunlukta, örgüsüz ve orta kalınlıkta, sertlikte. Dayanıklı duruyor ancak gelecek nesillerde Type-C ya da Type-A çıkartılabilir bir USB kablosu yaygınlaşmalı. Kablo ucu daha önce Virtuoso gibi ürünlerde gördüğümüz Corsair tasarımına sahip.

Klavyenin altında kanal yok, kabloyu orta kısım hariç bir yerden dolaştıramıyoruz. 8 Derece eğim sağlayan ve klavyeyi yükselten basit iki ayak mevcut. Masada kullanırken pek kaymıyor, ağırlığı 880 gram ve ölçüleri 441x137x35 mm. Numerik tuşları da içeren tam boş bir klavye olmasına karşın başta da dediğimiz gibi kompakt ve şık.

Uzun vade kullanımda bu yeni Viola anahtarlar ne kadar dayanıklı göreceğiz. Cherry’nin artan mekanik anahtar talebine bir yanıtı olan bu yeni tasarım bu ilk incelemede sessiz ve hızlı yapısı ile hoşumuza gitti. Türkiye’de bir yanda CS:Go oyuncu sayısının ve FPS odaklı, diğer yanda hızlı yazı odaklı kullanıcının bol olması sebebiyle bu anahtar tutabilir ve uzun vadede K60 modelleri de iyi satışlar elde edebilir.

Fiyatlandırma konusunda yurtdışında 100 USD ile orta üst seviyede kalıyor, yurtiçi fiyatını inceleme tarihinde göremesek de biraz K70 ve K100 modellerinden ya da diğer Corsair modellerden ayrışması ayırt edicilik açısından iyi olur. K100 serisinde 200 USD civarı fiyatlar daha dar bir kitleye hitap ederken ürün ailesinde fiyat çeşitliliği için K60 serisinin çıkışı pazarı kapsamak açısından mantıklı. Ancak Cherry Viola’ların biraz daha hesaplı olması göz önüne alınırsa, bu klavyenin daha da ucuz, salt plastik bir sürümü de yapılabilir. Bu kadar iyi durur mu? Hayır.

Yine bu klavyenin kablosuz bir sürümü de fena olmaz. Şahsen Corsair Virtuoso RGB SE kulaklığın Slipstream alıcısına, iCUE Beta ile klavye, fare ve kulaklık bağlama denemesinden sonra heyecanla tek alıcıda bütün seti bağlamayı bekliyorum. Yine beklenen bir diğer özellik de klavye ve farelerde daha yüksek raporlama hızları olabilir, şu an gerekli görünmese de 2021 ve ötesi için görülen rotalardan biri de bu.

Kimler almalı? Özellikle her tuşta RGB ışıklandırmayı güçlü, canlı görmek isteyenler, hızlı ve sessiz mekanik anahtarları sevenler, Corsair donanımlar kullanan, sistemine iCUE hali hazırda kurulu olup bilgisayarını kırk tane yazılım ile doldurmak istemeyenler. Bir de daha önce de söylediğimiz gibi hızlı yazı yazanlar, tuşların sağa sola oynamasını sevmeyen, sabit, düz, lineer yani çizgisel hareket sevenler. Zira Space yani boşluk, Enter gibi büyük tuşlar hariç diğer tuşlar, anahtarların dış gömleği sayesinde çok sabit.

Corsair’ın bu K60 RGB Pro’da Türkçe tuş dizilimli modelleri piyasaya getirdiğini de hatırlatalım. Ayrıca alırken karıştırmamanız için önemle belirtelim: K60 ailesinde Low Profile ve SE sürümleri de var. K60 RGB PRO SE modelinde hem manyetik bilek desteği var, hem de tuş kapakları silinmeye daha dayanıklı görünüyor. K60 RGB Low Profile modelinde ise çok kısa mesafede hareket eden farklı Viola anahtarlar var, onları henüz test etmedik.

Ek Kaynaklar: Resmi Corsair K60 RGB PRO ürün sayfası…