Anasayfa Haber Intel’in Üretim Kapasitesi Son Üç Yılda İki Katına Çıktı

Intel’in Üretim Kapasitesi Son Üç Yılda İki Katına Çıktı

Intel Wafer

Yayınlanan yeni bir rapor ile Intel’in son üç yılda üretim kapasitesini iki katına çıkardığı belirtiliyor.

Intel, yongada sistem (SoC) çözümü olan Intel Atom P5900’ü duyurmuş ve piyasaya sürmüştü. Ürünler, 10nm’lik çipleri kullanıyor ve yeni ürünlerin üretimi artırıldığından, Intel’in çip üretimini de artırması gerekiyordu. Şirket bunu yapmak için son üç yılda üretim kapasitesini ikiye katladı. Bununla birlikte, bu artışı gerçekleştirmesine rağmen halen ürünlerin taleplerine cevap verme konusunda sıkıntı yaşıyor.

11. Nesil Intel Core işlemciler ve Intel Atom P5900 dahil olmak üzere, Intel’in 10 nm yongalarını kullanan ürünleri artmaya devam ediyor. Bu ürünler, üretime ayak uydurmakta zorlanan 10 nm’lik yongalara olan talebi da daha da artırıyor. Şirket bu sorunun üstünden mevcut laboratuvarları ve üretim için ofis alanlarını düzenleme yoluyla gelmeye çalıştı. Ayrıca, en büyük gelişimi sağlayan sağlayan 10nm SuperFin üretim teknolojisini de duyurdu.

intel üretim kapasitesi

Intel’in Üretim ve Operasyonlardan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü olan Keyvan Esfarjani, “Son üç yılda üretim hacmimizi ikiye katladık ve bu bizim için önemli bir yatırımdı. İlerlemeye devam ediyoruz. Müşterilerimizin artan ihtiyaçlarına ayak uydurabilmek için fabrika kapasitesine yatırım yapmaya devam ediyoruz.” şeklindeki açıklamalarıyla da şirketin, üretim kapasitesini artırmak için çaba gösterdiğini belirtiyor. Şirket, üretimi artırma hedefi doğrultusunda ABD’deki ve İsrail’deki 10 nm ürünleri üretmek için görevlendirilmiş tesislerini kullanıyor. Özellikle ABD’de Arizona ve Oregon’daki üretim tesislerinin, 10 nm’lik ürünleri üretmeye yoğun bir şekilde odaklanmış olduğunu ve bu yeni ürünleri barındırmak için üretim kapasitesini artırdığını biliyoruz.

Son olarak, Intel’in artan üretim kapasitesini ve üretim kapasitesindeki bu önemli artışı elde etmek için üretim tesislerinin aldığı önlemleri gösteren bir video yayınladığını belirtelim.