Anasayfa Video Anker Eufy Indoor Cam 2K Pan and Tilt Güvenlik Kamerası İncelemesi

Anker Eufy Indoor Cam 2K Pan and Tilt Güvenlik Kamerası İncelemesi

Anker’in Eufy alt markasıyla çıkardığı Indoor Cam 2K Pan and Tilt güvenlik kamerasına yakından bakıyoruz.

Indoor İngilizce “iç mekan” anlamına geliyor ve bu sebeple su ve toz geçirmezlik özelliklere sahip olmayan bu kamera, sadece iç mekanda kullanılmaya müsait. Indoor Cam 2K Pan and Tilt, adından da anlaşılacağı üzere pan ve tilt yapabiliyor, böylece aşağı yukarı ve sağa sola hareket ederek 360 derece çevresini görebilme özelliğine sahip. İsterseniz vitrin veya masa üzerinde isterseniz de tavana monte edip kullanabiliyorsunuz.

Indoor Cam 2K Pan and Tilt Kurulumu

Kameranın kutusundan cep telefonu şarj cihazlarına benzeyen beyaz bir adaptör ve 2 metrelik bir USB güç kablosu çıkıyor. Eğer 2 metre yetmezse daha uzun bir kablo alarak montajı yapabilirsiniz.

Bu kablonun micro USB ucunu kameraya takıyorsunuz ve telefonunuza Eufy Security uygulamasını yüklüyorsunuz. Uygulamanın maalesef Türkçe dil desteği yok, ancak arayüzü sade, adımlar kolay ve anlaşılır.

Uygulamayı ilk açtığınızda bir kullanıcı hesabı yaratmanız veya giriş yapmanız isteniyor. Sonrasında kamera altındaki QR kodu uygulamaya okutup ilerliyorsunuz.

Uygulama size kurulum için kameranın güç girişinin hemen yanındaki Setup tuşuna 2 saniye basmanızı söylüyor. Bip sesini duyana kadar basıyorsunuz ve bundan sonra uygulama kamerayı görüp Wi-Fi ağınıza dahil etmeniz için ağ şifrenizi girmenizi istiyor.

Daha sonra kamerayı hangi pozisyonda kullandığınız ve kameranızın bulunduğu ortam gibi bilgileri girerek kurulumu tamamlıyorsunuz.

Indoor Cam 2K Pan and Tilt
Indoor Cam 2K Pan and Tilt, Eufy Security uygulaması ile kullanılabiliyor.

Kamera gövdesi

Kameranın pan ve tilt özelliği var demiştik. Üstüne bir de balıkgözü lense sahip olduğundan, kameranın görüş açısı oldukça artıyor. Eufy Security uygulaması altından gerçek zamanlı izleme modunu açtığınızda, kameranın motorlarını oynatarak pan/tilt yapabiliyorsunuz. Pan ve tilt hızını değiştirmenize de izin veriliyor.

Kutudan çıkan vida, dübel ve montaj aparatıyla kamerayı duvara sabitlemek mümkün. Bir matkabınız varsa duvarda iki delik açarak kolayca montajı yapabilirsiniz. Ya da kameranızı evinizin geniş bir bölümünü gören vitrin gibi bir noktaya koyabilirsiniz

Indoor Cam 2K Pan and Tilt Görüntü kalitesi

Kameranın özelliklerine baktığımızda 2K çözünürlüğe sahip olduğunu görüyoruz ve mobil uygulamada kamera ayarlarından 2K’yı seçebiliyorsunuz.

Kameradaki ham görüntülere erişmek için SD kartı çıkarıp Windows 10 yüklü bilgisayarımıza taktığımızda kartı biçimlendirin uyarısı aldık. Yani Anker hafıza kartınızı şifreleyerek verilere kamera dışından erişilmesine izin vermiyor. Hırsızlık gibi durumlarda kişisel görüntülerinizin üçüncü kişilerin eline geçmemesi için güzel bir özellik.

Güzel olan bir başka nokta da düşük ışık koşullarında kızılötesi ledlerin otomatik devreye girmesi. Bu LED’lerle kamera 10 metreye kadar zifiri karanlıkta dahi görebilme yeteneğine kavuşuyor.

Eufy Güvenlik Kamerası

Eufy Indoor Cam 2K Pan and Tilt Hareket algılama

Kameranın belki de en sevdiğim özelliği algıladığı hareketin neye ait olduğunun farkında olması. Bu özellik kamerayı oldukça akıllı yapıyor. Kamera ayarlarından hareket algılama kısmına gittiğinizde listeden insanları, ev hayvanlarını ve bunların dışında geri kalan hareketlerin algılanıp algılanmamasını seçebiliyorsunuz.

Akıllı hareket algılama pek çok yanlış alarmın da önüne geçip, gerçekten dikkatinizin gerektiği anda telefonunuzun size bildirim göndermesini sağlıyor. Ek olarak kameranın görüş açısındaki belirli bir bölgeyi seçerek, sadece o bölge içinde hareket algılanabilmesi de sağlanmış.

Diğer hareket algılama ayarlarına baktığımızda hassasiyet ölçeğini ve hareket izleme özelliğini görüyoruz. Yani kamera dönerek hareket eden bir insanı veya hayvanı takip ediyor. Tüm bunlar oldukça faydalı ve bir kamerayı gerçekten akıllı yapan özellikler.

Ses algılama

Hareket algılamanın yanı sıra ses algılama özelliği de önemli. Bu özellik güvenlik açısından önemli olduğu kadar, cihazı bebek kamerası olarak kullanmak isteyen ebeveynler için de önemli.

Ses algılama ayarları kısmında isterseniz tüm seslerin, isterseniz de sadece bebek ağlaması sesinin bu özelliği tetiklenmesini sağlayabiliyorsunuz. Ayrıca hassasiyet ayarının da yapılabilmesi hoş olmuş.

 

Ev hayvanlarına özel özellikler

İlginç bulduğum bir diğer özellik kameranın ev hayvanlarına otomatik komut verebilmesi. Tabii bunları dinleyecek kadar uslu ve itaatkar bir ev hayvanınızın olduğunu varsayıyor Anker. Görüntünün belirli bir bölgesini seçip orada bir ev hayvanı algılandığında otomatik olarak kaydettiğiniz sesli komutları çalabiliyor kamera.

Bildirimler

Kamera sensörleriyle algılama noktasında oldukça başarılı ve bunları ayrıştırıp sadece ihtiyacınız olan bildirimleri size sunma noktasında da becerikli. Uygulamanın bildirim ayarları kısmından bildirimleri isteğe göre açıp kapatabiliyorsunuz.

Bunlar arasında kişi, ev hayvanı veya diğer hareketlerin algılanması, ağlama sesi ve diğer tüm sesler için bildirimleri açıp kapama var. Çok sık bildirim almak istemiyorsanız bildirim sıklığını da 0 dakika ile 5 dakika arasında değiştirebiliyorsunuz.

Bildirimlere algılanan kişi ya da objenin resminin eklenmesi de oldukça hoş olmuş. Kamera yazılımı bu kişi ya da objeye zoom yapıp herhangi bir güvenlik tehdidi olup olmadığını görmenizi sağlıyor.

Görüntü depolama

Kamerada bir micro SD girişi var ve buraya 128 GB’a kadar kartlar takabiliyorsunuz. Kayıt konusunda Anker bize 3 tane seçenek sunmuş. Görüntüleriniz ister yerel olarak hafıza kartınızda saklanıyor, isterseniz ücretli bulut depolama kullanabiliyorsunuz. İsterseniz de NAS yani ağ üzerinden harici depolama bağlantısı kurulup burada saklanıyor.

Kamera varsayılan olarak akıllı kayıt yapıyor, yani sizin belirlediğiniz koşullara göre hareket algılandığında kayıt yapıyor. Ancak bunu sürekli kayıt olarak da değiştirebiliyorsunuz. Bu durumda kayıt süresini uzatmak için çözünürlük 1080p’ye düşüyor. Böylece 288 saat, bir başka değişle 12 güne kadar kayıt mümkün oluyor.

Kamerayı yerel Wi-Fi ağınıza bağlandıktan sonra telefonunuzla istediğiniz yerden, internet aracılığıyla kameranıza bağlanabiliyor, anlık görüntüyü izleyebiliyor veya hafıza kartına kaydettiği görüntüleri izleyip, telefonunuza indirebiliyorsunuz.

Anker Eufy Indoor Cam 2K Pan and Tilt

Sesli iletişim

Kamera üzerinde mikrofon ve hoparlör bulunuyor. Bu sayede akıllı telefonunuzu kullanarak kameranın yanındakilerle iletişim kurabiliyorsunuz. Mikrofon ve hoparlör kalitesini oldukça iyi, sağlıklı bir iletişime imkan tanıyor.

Sonuç

Anker’in Eufy Indoor Cam 2K Pan and Tilt iç mekan kamerasının sunduğu akıllı özellikler onu pek çok farklı rol için ideal güvenlik kamerası yapıyor.  Hem evinde kedi ve köpek besleyenlerin, hem bebek odasını yakından takip etmek isteyen ebeveynlerin, hem de sadece bir güvenlik kamerası olarak kullanmak isteyenlerin ihtiyaçlarına cevap verebilecek özelliklere sahip.