Anasayfa Haber Z490 Anakartlarda Rocket Lake-S Desteği Doğrulandı

Z490 Anakartlarda Rocket Lake-S Desteği Doğrulandı

Biostar, mevcut 400 serisi anakartlarda 11. Nesil Intel Core CPU serisini resmi olarak onaylayan ilk kart üreticisi oldu.

Sosyal medyada yayınlanan pazarlama afişine göre Biostar Racing Z490 anakartlar artık 11. Nesil Core serisini resmi olarak destekliyor. Intel’in yaklaşan işlemci serisinin önümüzdeki yılın ilk çeyreğinde piyasaya sürülmesi bekleniyor. Rocket Lake-S kod adlı 11. Nesil işlemciler, 10. Nesil Core “Comet Lake-S” ile aynı LGA1200 soketini destekleyecek. Bu yılın başlarında piyasaya sürülen 400 serisi anakartlardan bazıları, lansman sırasında ‘PCIe Gen4’ donanım desteğiyle ilan edildi, ancak o sırada yeni arayüz standardından yararlanabilecek Intel CPU’lar yoktu.

Intel’in 11. Nesil Çekirdeğinin Ocak ayında CES 2021’de duyurulacağı söyleniyor. Şirketin, duyurudan kısa bir süre sonra Z590, H570 ve B560 gibi 500 serisi anakartların piyasaya çıkacağını duyurması bekleniyor. Ancak işlemcilerin Şubat veya Mart ayına kadar satışa sunulması beklenmiyor.

VideoCardz dün Intel’in Rocket Lake-S işlemcilerin seri üretimine Ocak ayı sonlarında başlama planlarını özetleyen bir yol haritasını paylaşmıştı. İşlemcilerin başlangıçta 11 Mart’tan önce ‘sevkiyata hazır olmaları’ planlanmıştı.

ASUS, Gigabyte ve MSI gibi üreticiler de yeni bir BIOS güncellemesi ile 11. Nesil Core işlemcileri üst sınıf Z490, W480 ve H470 anakartlarında destekleyecekler.