Anasayfa Haber Korsan Sitelerin Trafiğinde Önemli Düşüş Yaşandı

Korsan Sitelerin Trafiğinde Önemli Düşüş Yaşandı

Korsan Site

Arama motoru algoritmalarının güncellenmesi sayesinde korsan site trafiği konusunda ciddi düşüş sağlandı.

2020 yılında korsan içeriklerin indirilebildiği veya izlenebildiği korsan site trafiğinde önemli bir düşüş yaşandığı ortaya çıktı. TorrentFreak tarafından yayınlanan verilere göre, VPN çözümlerinin Covid-19 salgınından dolayı büyüme kaydettiği ve daha çok illegal içerik indirmek yerine uzaktan çalışma için kullanıldığı paylaşılıyor.

Aralık 2019 ile Kasım 2020 arasında arama motorlarından gelen trafik hariç tutulduğunda torrent, akış, bağlantı ve indirme sitelerine yapılan ziyaretlerin yüzde 10 azaldığı belirtiliyor. Ek olarak aynı dönem boyunca, korsanlıkla ilgili web sitelerine yönelik arama trafiğinin de üçte bir oranında düştüğü ve geçen yılın Ocak ve Mayıs aylarında kayda değer düşüş eğilimleri olduğu gözlemlenmiş.

Google, Korsan Site Trafiğini Düşürmede Etkili Oldu

Düşüşte kullanıcıların korsan içerik bulmasında önemli bir etkisi olan Google arama algoritmasındaki değişiklerin etkili olduğu görülüyor. Google, 13 Ocak ve 4 Mayıs tarihlerinde verilerin gösterdiği korsanlık düşüşleriyle mükemmel bir uyum sağlayan algoritma güncellemeleri duyurmuştu.

Arama motorları, siteleri kendi başına engelleyerek değil keşfedilmelerini zorlaştırarak çevrimiçi korsanlıkla mücadele için hamlede bulunuyor. Bu anlamda hak sahiplerinin öncelikle Google’ı tebrik etmesinin gerektiğini söyleyebiliriz.

Windows 10’da VPN nasıl kurulur diye merak edenler ise makalemize bir göz atabilir.