Anasayfa Mobil MacBook Pro M1 İncelemesi

MacBook Pro M1 İncelemesi

MacBook Pro M1 incelemesi ile Apple’ın M1 işlemcili MacBook Pro modelinin özelliklerine ve tasarımına yakından bakıyor, nasıl bir kullanıcı deneyimi sunduğunu sizler için değerlendiriyoruz.

MacBook Pro M1 incelemesi ile karşınızdayız. Sizler için hazırlamış olduğumuz bu inceleme videosunda M1 işlemcili MacBook Pro modelinin özelliklerine yakından bakıyor ve kullanıcılara ne gibi avantajlar sağladığından bahsediyoruz. İşte karşınızda MacBook Pro M1 inceleme videosu!

MacBook Pro M1 İncelemesi – Teknik Özellikleri

2020 model MacBook Pro, uzay grisi ve gümüş olmak üzere iki farklı renk seçeneğiyle beraber geliyor. 1.4 kg ağırlığında olan model aynı zamanda 1.56 cm kalınlığıyla da dikkat çekiyor. Kolay taşınabilirliği ve ergonomik yapısıyla adından söz ettiren model, ayrıca fansız tasarımı sayesinde de oldukça sessiz bir şekilde çalışıyor.  Bunun yanı sıra arkadan aydınlatmalı Magic Keyboard ve Touch ID sensörü ile beraber gelen cihaz, ayrıca 13.3 inç büyüklüğündeki IPS LCD Retina ekranın üzerine kuruluyor.

MacBook Pro M1 incelemesi
MacBook Pro M1 incelemesi

2560×1600 piksel çözünürlük sunan bu ekran ise kullanıcılara oldukça kaliteli bir deneyim vadediyor. IPS teknolojisine sahip 13.3 inç büyüklüğündeki IPS LCD ekran ise inç başında 227 piksel yoğunluğuna da ev sahipliği yapıyor. Aynı zamanda geniş renk yelpazesi (P3) ile de ön plana çıkan ekran, 500 nit parlaklığı ve True Tone teknolojisini de destekliyor.

Tüm bu özelliklere sahip olan yeni nesil MacBook Pro modeli ise 58.2Wh yerleşik lityum polimer bir pil ile besleniyor. Bu pil ise 61W USB-C güç adaptörüyle birlikte şarj ediliyor. Aynı zamanda güç verimliliğiyle de adından söz ettiren yeni MacBook Pro modeli tek bir şarj ile ortalama 20 saatlik bir pil ömrünü de kullanıcılara sunuyor.

Bunun yanı sıra yapılan fiziksel testler sonucunda MacBook Pro M1 ile 150 nit ekran parlaklığında sürekli internet üzerinde gezildiğindeyse, yeni MacBook Pro’nun 58.2Wh’lık pilinin 16 saat 25 dakikaya kadar dayandığı da gözlemlendi. Yeni MacBook Pro M1’in özellikle güç verimliliği konusunda kullanıcıları memnun edeceğini gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

MacBook Pro M1 Özellikleri
MacBook Pro M1 Özellikleri

MacBook Pro M1 İncelemesi – İşlemci ve Performans

Apple’ın yeni nesil MacBook Pro modeli, 5nm teknolojisi ile üretilen Apple M1 işlemcisinden güç alıyor. 8 çekirdekli bu işlemci ise bir önceki 13 inç MacBook Pro’ya kıyasla 2.8 kata kadar daha hızlı bir performans sergiliyor.

Sınıfındaki Windows bilgisayarlardan da 3 kat daha hızlı olduğu ifade edilen yeni nesil ürünün güç aldığı M1 çipi, yüksek hızlı makine öğrenimi hesaplaması için de Nöral Motoru ile birlikte geliyor. Bu bakımdan makine öğrenimi konusunda sınıfındaki en hızlı dizüstü bilgisayar olarak gösterilen 2020 model 13 inç MacBook Pro, grafik tarafında da serinin önceki modellerine kıyasla 5 kat daha hızlı bir performans sergiliyor.

MacBook Pro M1 fiyatı ve özellikleri

Apple M1 Özellikleri İle Neler Sunuyor

Apple’ın geliştirmiş olduğu M1 çipi, dördü yüksek performans çekirdeği olan sekiz çekirdekli bir işlemciye ev sahipliği yapıyor. Kağıt üzerinde açıklanan verilere göre şirket, M1 çipinde yer alan bu çekirdekleri ise dünyanın en hızlı işlemci çekirdeği olarak tanımlıyor.

Sekiz çekirdekli bir GPU’ya da sahip olan M1’in, açıklanan verilere göre dünyanın en hızlı entegre grafiklerini de içerdiği iddia ediliyor. Apple’ın yeni nesil işlemcisi aynı zamanda saniyede 11 trilyon işlemi işleyebilen 16 çekirdekli bir nöral motorunu da bünyesinde barındırıyor.

Bunun yanı sıra 5 nm fabrikasyon süreciyle üretilen bu işlemciyle Thunderbolt ve USB 4 desteği de kullanıcılara sunuluyor. Bunlara ek olarak, yeni nesil işlemcide ortam kodlama ve kod çözme motorları ve bir dizi güvenlik özelliğine de yer veriliyor.

MacBook Pro M1 – Oyun Performansı

MacBook Pro M1’in aynı zamanda popüler oyunları yüksek kare hızlarında oynatabilecek kadar güçlü olduğunu da belirtelim. Bu kısımda örnek verecek olursak, M1 işlemcili MacBook Pro modeli Rise of The Tomb Raider’ı ultra ayarlarda ortalama 26 FPS’de oynatabiliyor.

MacBook Pro M1 – Uygulama Performansı

Apple M1 işlemcili MacBook Pro, üst düzey performansıyla da kullanıcıların dikkatini çekmeyi başarıyor. Bu kısımdaysa gücünü M1’den alan 13 MacBook Pro, bir önceki MacBook Pro modeline birçok konuda üstünlük sağlıyor. Bu verileri ise hemen aşağıdan inceleyebilirsiniz.

MacBook Pro M1 incelemesi - Uygulama Performansı
MacBook Pro M1 incelemesi – Uygulama Performansı

MacBook Pro M1 önceki nesle kıyasla;

 • Xcode’da 2,8 kata kadar daha hızlı kod oluşturabiliyor.
 • Final Cut Pro’da kompleks 3D görüntüler için 5,9 kata kadar daha hızlı render alabiliyor.
 • Unity Editor’da kompleks oyun sahnelerinin zorlanmadan 3,5 kata kadar daha hızlı tasarlanmasını sağlayabiliyor.
 • Create ML’de yapay öğrenme görevlerini 11 kata kadar daha hızlı gerçekleştirebiliyor.
 • Neural Engine’in olağanüstü performansı sayesinde djay Pro AI uygulamasında bir kayıttaki ritimleri, enstrüman ve vokal izlerini gerçek zamanlı olarak ayırabiliyor.
 • DaVinci Resolve’da tam kalitedeki 8K ProRes videoları tek bir kare kaybetmeden oynatabiliyor.

MacBook Pro M1 Özellikleri – Diğer

ARM tabanlı M1 işlemcisiyle ön plana çıkan MacBook Pro, 2 TB’a kadar SSD desteğine de ev sahipliği yapıyor. 2 TB’a kadar SSD desteğine sahip olan yeni MacBook Pro’nun temel modeli ise 8 GB RAM ile birlikte geliyor. Kullanıcılar bu RAM kapasitesini ise 16 GB’a kadar artırabiliyorlar.

Gelişmiş özellikleriyle dikkat çeken M1 işlemcili MacBook, ayrıca 2 adet UBS-C portu, USB 4 ve Thunderbolt desteğini de bünyesinde bulunduruyor. Ayrıca Touch ID ve Touch Bar gibi teknolojilere de sahip olan model, WiFi 6 desteğine de ev sahipliği yapıyor.

MacBook Pro M1 Fiyatı

İlk Apple işlemcili MacBook modellerinden biri olan MacBook Pro M1 fiyatı ise 14.299 TL’den başlıyor. Bunun yanı sıra 16 GB RAM + 2 TB SSD depolamaya sahip olan MacBook Pro M1 modeli ise 25.299 TL’den satın alınabiliyor.

MacBook Pro M1 Özellikleri

 • Ekran: IPS teknolojisine sahip 13.3 inç (diyagonal) LED arkadan aydınlatmalı ekran;  227 piksel yoğunlukta 2560 x 1600 piksel çözünürlüklük, 500nitt parlaklık, Geniş renk yelpazesi (P3), True Tone
 • İşletim Sistemi: macOS Big Sur
 • İşlemci: 5 nm Apple M1 (4 adet performans çekirdeğine ve 4 adet verimlilik çekirdeğine sahip 8 çekirdekli CPU)
 • Bellek: 8/16 GB RAM
 • Pil: 58.2Wh boyutundaki yerleşik lityum polimer pil, 61W USB-C güç adaptörü
 • Depolama: 256/512 GB, 1/2 TB
 • Kamera: 720p FaceTime HD kamera
 • Yükseklik: 1.56 cm
 • Genişlik: 30.41 cm
 • Derinlik: 21.24 cm
 • Ağırlık: 1.4 kg
 • Ses: Yüksek dinamik aralığa sahip stereo hoparlörler, Dolby Atmos ses desteği, geniş stereo ses
 • Bağlantı: 802.11ax Wi-Fi 6 wireless ağı, Bluetooth 5.0, 2 adet UBS-C portu, USB 4 ve Thunderbolt