Anasayfa Haber Radeon RX 6900 XT, DaVinci Resolve’da RTX 3060 Ti’a Yetişemedi

Radeon RX 6900 XT, DaVinci Resolve’da RTX 3060 Ti’a Yetişemedi

Radeon RX 6900 XT

AMD’nin özel uygulamalarda rekabet edebilmesi için yapması gereken daha çok işi var.

AMD kısa süre önce Adobe Premiere Pro sonuçlarını Radeon RX 6900 XT web sitesine ekledi. Şirket, Adobe Premiere Pro sonuçları için Puget Systems tarafından sağlanan PugetBench kıyaslama yazılımını kullandı.

Çok popüler bir video düzenleme yazılımının ticari bir versiyonu olan DaVinci Resolve Studio’nun da yer aldığı en son incelemede, Puget Systems hem NVIDIA hem de AMD’den son dört ay içinde piyasaya sürülen birden fazla grafik kartını test etti.

Radeon RX 6900 XT Resolve Performansı Testleri

AMD Radeon RX 6900 XT, RDNA2 mimarisinin amiral gemisi modeli. Bu grafik kartı şu anda neredeyse hiçbir yerde stokta yok fakat iş istasyonu PC üretiminde uzmanlaşan Puget Systems, testleri yapabilmek için bu grafik kartını bir şekilde bulmayı başardı. Bu model, tıpkı mevcut Radeon RX 6000 serisi  gibi, içerik üreticiler için özel bir nedenden dolayı ilgi çekici: 16GB bellek. Bu bellek, 4K içerik düzenleme için mükemmel bir değer, ancak ham 8K videoları işlemek için yeterli değil elbette.

Bu tip testler için genellikle oyun serisi ekran kartları yerine daha fazla bellek sunan profesyonel ve iş kullanımına yönelik ekran kartları tercih ediliyor. NVIDIA RTX 3090 grafik kartı tam da bu nedenle, 24GB yüksek hızlı GDDR6X bellekle birlikte geldiğinden dolayı 6K veya 8K video düzenleme için daha uygun görünüyor.

Testlerin yapıldığı sistem, 64 GB DDR4-3200 bellek ve AMD Ryzen Threadripper 3970X (24 çekirdekli) CPU konfigürasyonuna sahip.

Radeon RX 6900 XT
DaVinci Resolve’da AMD Radeon RX 6900 Performansı (Genişletilmiş Genel Puan)

Genel Genişletilmiş Puan, grafik kartlarının performansının belirlenmesi için önemli bir değer ancak daha çok CPU’ya bağlı olarak değişkenlik gösterebiliyor. Bu nedenle, tam olarak grafik kartının performansını ne seviyede olduğunu anlamak için GPU tarafını kullanan Temporal Noise Reduction veya OpenFX efektleri gibi efektler ile test etmek de gerekli.

AMD Radeon RX 6900’ün DaVinci Resolve’da GPU Efekt Performansı

Görünüşe göre RX 6900 XT, sadece birkaç testte RTX 3060 Ti’den daha iyi performans gösterebildi. Bunun yanında AMD Radeon RX 6000 serisi, DaVinci Resolve’da GeForce RTX 30 serisinin oldukça gerisinde kaldı. İncelemeyi yapan kişi kullanılan sürücüleri belirtmemiş, ancak NVIDIA’nın bu DaVinci’nin hızlandırılmış GPU iş yüklerini destekleyen özel “Stüdyo Sürücüleri” ne sahip olduğunu belirtmekte fayda var.