Anasayfa Haber Sony, Google TV Arayüzlü Yeni Bravia TV’lerini Duyurdu

Sony, Google TV Arayüzlü Yeni Bravia TV’lerini Duyurdu

Sony Bravia TV

Sony, CES 2021 öncesinde yeni Bravia 4K ve 8K TV serisini duyurdu.

Sony, her yıl CES’te, yıl boyunca farklı pazarlarda satışı yapılan yeni bir TV serisini duyuruyor. CES etkinliğinde duyurulan bu televizyonlar, Sony’nin Samsung ve LG gibi rakipleriyle kafa kafaya giden, premium serisi televizyonlar oluyor. Şirket, bu yıl da geleneği bozmadı ve CES 2021’de 8K LED, 4K OLED ve 4K LED TV’leri duyuracağını açıkladı. Şirketin yeni yılda yayınlayacağı tüm modeller ise şu şekilde;

  • Master Series Z9J: 85 inç, 75 inç | 8K LED TV
  • Master Series A90J: 83 inç, 65 inç ve 55 inç | OLED TV
  • A80J: 77 inç, 65 inç ve 55 inç | 4K OLED TV
  • X95J: 85 inç, 75 inç ve 65 inç | 4K LED TV
  • X92 ve X90J: 100 inç, 75 inç, 65 inç, 55 inç ve 50 inç | 4K LED TV

Şirketin duyurduğu tüm Bravia serisi televizyonlar, XR işlemcisi ile birlikte geliyor. Sony bu işlemciden önce 2019 ve 2020 amiral gemisi televizyon serilerinde X1 Ultimate işlemcisini kullanıyordu. Yeni işlemci ise bir sahnedeki belirli bölgelere odaklanarak, gerçek zamanlı olarak görüntü kalitesini artırmayı vadeden yeni bir bilişsel işlemci olarak göze çarpıyor. Şirket, 2021 Bravia serisinde böylelikle işlemci alanında da yeniliğe gitmiş oluyor.

Sony, TV boyutlarının artması nedeniyle beynimizin bir ekranın tamamını göremediğini ve bunun yerine yalnızca eylemin gerçekleştiği bölümlere odaklandığını iddia ediyor. Böylelikle yeni işlemci ile beynin bu özelliğinden faydalanılmaya çalışılacak. Yeni işlemci örneğin, yakın çekimlerde en gerçekçi cilt tonlarını sunabilmek için çaba gösterecek. Daha geniş çekimlerde ise, sahnedeki farklı ögelere odaklanacak ve izleyicilerin dikkatini çekmek için bunları geliştirecek. Ancak pandemi şartları nedeniyle CES’in sanal bir şekilde yapılmasından dolayı, bu özellikleri fiili bir şekilde görme şansımız bulunmuyor.

Sony Bravia TV

Yeni televizyon serisinde göze çarpan bir diğer büyük gelişim ise, tümleşik HDMI 2.1 desteğini barındırıyor olmaları. Ayrıca, beş yeni Bravia XR modelinin tümü 4K 120 FPS giriş desteği, değişken yenileme hızları, oyun içi otomatik düşük gecikme modu ve e-ARC özelliklerini içeriyor. Bu özelliklerin tümü yalnızca, geçen yılın X900H 4K LED modelinde mevcuttu.

Dikkate değer bir diğer eklenti ise, yeni televizyonlarda bulunacak olan Google TV kullanıcı arayüzü olarak karşımıza çıkıyor. Yenilenen Android TV dış görünümü şu anda yalnızca en son Google Chromecast’te mevcuttu. Şimdi ise Sony’nin yeni Bravia serisi, dünyada Google TV kullanıcı arayüzünü alan ilk ürün olma özelliğini taşıyor. Bu durum, kişiselleştirilmiş içerik önerileri almayı, izleme listeleri oluşturmayı ve temelde mevcut olan Android TV’ye kıyasla daha akıllı bir medya merkezine sahip olmayı bekleyebileceğiniz anlamına geliyor.

Son olarak, Sony’nin yeni Bravia XR modellerinin fiyatlarını ve ne zaman satışa sunulacağını ilkbahar aylarında açıklayacağını belirtelim.