Anasayfa Haber Windows 10X Test Aşamasına Ulaştı

Windows 10X Test Aşamasına Ulaştı

Windows 10X

Microsoft’un yeni geliştirdiği Windows 10X işletim sisteminin çıkmasına az kaldı.

Windows 10X, Microsoft’un üzerinde uzun zamandır çalıştığı giriş seviyesi bilgisayarları hedefleyen yeni bir işletim sistemi. Bu yazılımla alakalı resmi bir açıklama olmasa da, kaynakların sunduğu bilgilere göre yazılımın çıkmasına oldukça az zaman kaldı.

Ekim 2019’da hakkında konuşulmaya başlanan Windows 10X, Microsoft’un çift ekranlı bilgisayarları olan Surface Duo modelleri için geliştirilmesi planlanan bir yazılımdı. Mayıs 2020’de ise Microsoft, ilk önce tek ekranlı cihazlara bu işletim sistemini getireceğini ve sadece kendi cihazları için değil farklı üreticilerin de kendi bilgisayar modelleriyle sunabileceğini açıklamıştı.

Windows 10X
Yeni Windows’un Başlat Menüsü

Son çıkan raporlara göre Windows 10X’in Aralık 2020’de geliştirilme süreci tamamlandı. 2021 yılının Ocak ve Şubat aylarında belli testlere tabii tutulacak. Microsoft, şu anda Windows 10 Iron “21H1” güncellemesine dayanan Build 20280’i test etmekte. Bu test sürecinin ardından, yazılım eğer belli bir kalite seviyesindeyse üreticilere gönderilecek. Ardından üreticilerin de gerekli teknik süreçleri tamamlanması dönemi başlayacak. Microsoft, bu işletim sistemini 2021 İlkbaharında (Mart ve Haziran arasında) tam manasıyla çıkarmayı planlıyor.

Microsoft’un bu yeni projesi ile alakalı daha fazla bilgiye sahip olmak isteyen okurlarımız Windows 10X Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey başlıklı yazımıza göz atabilirler.