Anasayfa Haber Rekabet Kurumu WhatsApp’a Soruşturma Açtı

Rekabet Kurumu WhatsApp’a Soruşturma Açtı

Rekabet Kurumu WhatsApp

Rekabet Kurumu, WhatsApp ve Facebook hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp uygulamasında beliren yeni gizlilik sözleşmesi beyanı birçok kullanıcı tarafından tepki ile karşılanmıştı. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında birçok kullanıcı ise Telegram ve Signal gibi WhatsApp alternatifi  uygulamalarına geçiş yapmıştı. Kullanıcılardan gelen yoğun tepkilerin ardından bugün ise Rekabet Kurumu, WhatsApp ve Facebook‘a resen soruşturma başlattığını duyurdu.  

WhatsApp hakkında soruşturma başlattığını duyuran Rekabet Kurumu, bu soruşturma kapsamındaysa WhatsApp’ın kullanıcılardan hangi verileri alacağı, bu verileri nasıl işleyeceği ve koruyacağı hakkında bilgi alacak. Bu doğrultudaysa sözleşmeyi kabul etme zorunluluğu da geçici olarak durdurulacak. Böylelikle, Rekabet Kurumu soruşturmasını tamamlayana kadar WhatsApp gizlilik sözleşmesini kabul etmeyen kullanıcılar da uygulamayı kullanmaya devam edebilecekler.

Rekabet Kurumu WhatsApp

Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklama ise şöyle;

“Rekabet Kurulu Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu.

Rekabet Kurulu’nun 11.01.2021 tarihli ve 21-02/25-M sayılı kararıyla, WhatsApp kullanıcılarına getirilen veri paylaşma zorunluluğu hakkında Facebook Inc., Facebook Ireland Ltd., WhatsApp Inc. ve WhatsApp LLC (hepsi birlikte “Facebook” olarak anılacaktır) hakkında 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 6. maddesinin ihlal edip edilmediğinin tespiti amacıyla resen soruşturma açılmıştır.

Bilindiği üzere, son günlerde, WhatsApp kullanıcılarına, WhatsApp kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncelleneceğine ilişkin bilgilendirme yapılmış, söz konusu bilgilendirmede kullanıcıların WhatsApp’ı kullanmaya devam edebilmeleri için WhatsApp verilerinin Facebook şirketleri ile paylaşılmasına onay vermeleri gerektiği, aksi halde 8 Şubat 2021’den itibaren WhatsApp’ı kullanamayacakları belirtilmiştir. Bu haliyle güncelleme, daha fazla verinin Facebook tarafından toplanmasını, işlenmesini ve kullanılmasını içermektedir.

Alınan kararda ayrıca söz konusu uygulamalarının soruşturma sonucunda alınacak nihai karara kadar ciddi ve telafi olunamayacak zararlar doğurma ihtimalini haiz olduğundan 4054 sayılı Kanun’un 9. maddesi çerçevesinde geçici tedbir alınması ve bu kapsamda Facebook’un Türkiye’de, WhatsApp kullanıcılarının verilerinin 8 Şubat 2021 tarihinden itibaren başka hizmetler için kullanılmasına yönelik getirdiği koşulları durdurması ve bu koşulları kabul eden veya bilgilendirmeyi alarak kabul etmeyen tüm kullanıcılara Facebook’un veri paylaşımını içeren yeni koşulları durdurduğunu anılan tarihe kadar bildirmesi gerektiğine karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”