Anasayfa Haber DALL-E, Metinsel Açıklamaya Dayalı Görseller Oluşturabiliyor

DALL-E, Metinsel Açıklamaya Dayalı Görseller Oluşturabiliyor

DALL-E

OpenAI üretkenliğinin yeni eseri olan DALL-E, bir tasarımcı edasıyla çalışıyor.

Günümüzde yapay zeka teknolojilerinin yeni bir çağı başlattığı artık aşikar. Öyle bir yapay zeka düşünün ki, tasarlamasını istediğiniz çizimi veya görseli dakikalar içinde hazırlasın. Üstelik bunu yapabilmesi için istenilen tek gereksinim, tasarlanmasını istediğiniz görsel hakkında birkaç cümle. DALL-E bunu başarabiliyor.

OpenAI kavramını duymuş olabilirsiniz. İnsanların sık sık teknolojiye hayranlık duymasını sağlayan, yapay zeka üzerinde çalışmalar yapan kar amacı gütmeyen şirket. OpenAI şirketinin üzerinde çalıştığı ve adı en çok bilinen GPT-3 protokolüyle oluşturulan DALL-E yapay zekası oldukça farklı bir kullanım şekli sunuyor. DALL-E, GPT-3 protokollerini verilen bir açıklamaya dayalı herhangi bir görüntü türünü oluşturmak için kullanıyor. Hayvanların ve bitkilerin görüntülerinden giyim eşyalarına kadar yaratılabilecek görsellerinin çeşitliliğini görmek gerçekten ilgi çekici. Bu arada bilmeyenler için GPT-3 kavramının ne olduğundan kısaca bahsetmek gerekirse: Generative Pre-trained Transformer 3 yani kısaca GPT-3, insanların yazdığı metinlerden yola çıkarak içerik üretmek için derin öğrenmeyi kullanan özbağlanımlı bir dildir.

DALL-E’yi rakiplerine kıyasla bu kadar özel kılan en önemli farklılık ise bir görsel üretmek için bu işlemin kodunu ve yollarını araştırmanıza gerek olmaması. Bir grafik tasarımcısına veya bu tür bir işi yapan birine istediğiniz tasarımı yaptırmak için sarf ettiğiniz açıklamaları bu yapay zeka için de kullanabilirsiniz.

DALL-E

Burada metin tabanlı açıklamalardan görüntüler üretebilen yapay zekaların uzun zamandır var olduğunu ve bu nedenle bu teknolojinin kendi başına özel bir şey olmadığını belirtmek gerekli. DALL-E yapay zekasının diğer farklılığı ise kullanılan yapay sinir ağında gizli. DALL-E, yapay sinir ağları bünyesinde çok sayıda ve çok karmaşık görsel katmanlarla işlem yapmayı destekleyen yapılar barındırıyor. Bu da bambaşka görseller üretilmesine olanak sağlıyor.

DALL-E

DALL-E’nin adının kökeni de oldukça ilginç. Bu isim, sevimli bir animasyon robotu olan WALL-E ve ünlü sürrealist ressam Dali’nin birleşiminden geliyor. Böylece iki farklı sanat formunun kendi alanlarındaki bir noktada kesişmesini görmüş oluyoruz.

DALL-E şu aşamada belli kalıplarda sınırlı bir şekilde kullanılabiliyor. İlerleyen süreçte tamamen kullanıma açılması planlar arasında.