Anasayfa Haber Telegram 500 Milyon Aktif Kullanıcı Barajını Aştı

Telegram 500 Milyon Aktif Kullanıcı Barajını Aştı

Telegram 500 Milyon

WhatsApp, Telegram platformunun 500 milyon aktif kullanıcıya ulaşmasını sağladı.

Yeni gizlilik politikasından dolayı ülkemiz de dahil birçok ülkeden yoğun eleştiri oklarına maruz kalan WhatsApp’ın kan kaybı Telegram ve Signal gibi rakiplerin oldukça işine yaramış durumda. Telegram sadece 3 günde 25 milyon yeni kullanıcı kazanırken, Ocak ayının ilk haftasında 500 milyon aktif kullanıcıya ulaşmış durumda.

Son 72 saatte Telegram Messenger platformuna katılanların yüzde 38’inin Asya, yüzde 27’sinin Avrupa, yüzde 21’inin Latin Amerika ve yüzde 8’inin ise Orta Doğu ve Kuzey Amerika’dan geldiği paylaşılıyor.

7 yıllık tarihi boyunca birçok indirme dalgası yaşandığını belirten Telegram, bu artışın farklı olduğunun altını çiziyor. Telegram Messenger kurucusu Pavel Durov, insanların artık mahremiyetlerini ücretsiz hizmetlerle değiştirmek istemediğini ve uygulamaları kritik bir kullanıcı kitlesine sahip olduğu sürece her şeyden paçayı sıyırabileceklerini düşünen teknoloji tekelleri tarafından artık rehin tutulmak istemediklerini söylüyor.

Durov, Telegram’ın kullanıcıların gizliliğini ve güvenliğini korumayı taahhüt ettiğini vurguluyor. 2013’te piyasaya sürüldüğünden bu yana Telegram’ın kullanıcılarının özel verilerini üçüncü taraflarla paylaşmadığını kaydeden Durov, kendilerini rakiplerine uygun bir alternatif olarak değerlendiriyor.

Son olarak, Whatsapp Gizlilik Sözleşmesi güncellendikten sonra özellikle Türkiye’de yaşananları, Telegram, Signal, Bip gibi uygulamaları ve uygulamaların verilerimizle neler yaptığını konuştuğumuz canlı yayınımızın tekrarını izlemenizi tavsiye ediyoruz.