Anasayfa Haber ASUS, Pasif Soğutuculu “Fanless Chromebox” Mini Bilgisayarını Duyurdu

ASUS, Pasif Soğutuculu “Fanless Chromebox” Mini Bilgisayarını Duyurdu

ASUS, Intel 10. Nesil işlemcili Fanless Chromebox’ı duyurdu.

ASUS’un yeni Chromebox’ı, tamamen fansız bir tasarımla dizayn edilmiş ve üç adede kadar 4K ekran, Google Play erişimi ve Wi-Fi 6 bağlantısı gibi özellikleri barındırıyor. Fanless Chromebox, fansız olarak tasarlandığı için çok az sesli veya hiç ses çıkarmadan çalışabilme özelliğine sahip. Böylelikle, oturma odalarında veya çalışma odalarında kullanılmak için tercih edilebilir.

ASUS Fanless Chromebox, 10.nesil Intel Core veya Celeron işlemciler ile geliyor. Cihaz için şu anda halihazırda üç farklı işlemci seçeneği bulunuyor ve bunların arasında en düşük olan işlemci, Intel Celeron 5205U olarak karşımıza çıkıyor. Bu işlemci, maksimum 1.9 GHz turbo hızına sahip. Bunun yanında en hızlı işlemci seçeneği ise Intel Core i7-10510U olarak belirlenmiş. Bu i7 işlemci, dört çekirdek ve toplamda sekiz sanal çekirdek ile 4.9 GHz’e kadar maksimum turbo hızına sahip. ASUS ayrıca tercih edilen işlemci modeline göre kullanıcılara, 65W’lık veya 90W’lık bir güç adaptörünü de cihazla beraber gönderiyor.

asus fanless chromebox

Yeni Chromebox, üç farklı RAM konfigürasyonuna sahip olacak. Bir cihazda bir adet 4 GB RAM slotu, bir cihazda maksimum 4 GB RAM kapasitesi için iki adet 2 GB RAM slotu veya maksimum 8 GB RAM kapasitesi için iki adet 4 GB RAM slotu bulunuyor. Cihaz, bağlantı için de çeşitli seçenekleri barındırıyor. Cihazın ön panelinde iki adet USB 3.1 Gen 2 bağlantı noktası ve iki adet USB 3.2 Gen 2 bağlantı noktası bulunuyor. Cihazın arkasında ise bir adet USB 3.2 Gen 1 Type-A, iki adet USB 2.0 bağlantı noktası ve bir adet USB 3.2 Type-C bağlantı noktası bulunuyor. Arka panelde ayrıca, HDMI 2.0 bağlantı noktası da dahil olmak üzere video çıkışları da bulunuyor ve bu çıkışlar cihaza iki adet monitörün bağlanmasını sağlıyor. Tüm bu video çıkışları, 4K’ya kadar çözünürlüğü destekliyor.

Son olarak, ASUS’un bahsi geçen modellerin fiyatlarını ve çıkış tarihlerini açıklamadığını belirtelim.