Anasayfa Haber Chrome OS Rakibi Windows 10X Yakında Çıkış Yapacak

Chrome OS Rakibi Windows 10X Yakında Çıkış Yapacak

Chrome OS rakibi Windows 10X işletim sistemi

Chrome OS rakibi Windows 10X işletim sistemine ait olan yeni ekran görüntüleri internete sızdı.

Microsoft’un üzerinde uzunca zamandır çalışmalar yürüttüğü Chrome OS rakibi Windows 10X işletim sistemi ile ilgili yeni bilgiler gelmeye devam ediyor. Bu doğrultuda paylaşılan raporlarla beraber dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen işletim sistemine ait yeni ekran görüntüleri de internete sızdı.

Bildiğiniz üzere Microsoft, ilk olarak Windows 10X işletim sistemini çift ekranlı cihazlar için lanse etmişti. Fakat daha sonradan planlarında değişiklik yapan yazılım devi, bu işletim sisteminin klasik dizüstü modeller için kullanıma sunulacağını açıklamıştı.

Kullanıcılar tarafından merak edilen işlem sisteminin bugün ise final sürümüne ait olan yeni ekran görüntüleri ortaya çıktı. Sızdırılan ekran görüntüleriyle beraber aynı zaman yeni nesil işletim sisteminin nasıl görüneceği de gözler önüne serildi.

Chrome OS rakibi Windows 10X işletim sistemi

Bu kısımda paylaşılan ekran görüntülerini incelediğimizdeyse bizleri görev çubuğunda bir hayli büyük Microsoft Egde, Dosyalar ve Outlook simgeleri karşılıyor. Bunun yanı sıra yine aynı ekran görüntüsünde başlat menüsünde Microsoft Teams, Spotify ve Skype gibi uygulamalara da yer verildiğini gözlemlemekteyiz.

Bunun yanı sıra paylaşılan bir diğer raporda ise yeni işletimin hangi uygulamaları çalıştırabileceği de gözler önüne seriliyor. Bildiğiniz gibi ilk olarak Windows 10X işletim sisteminin Win32 uygulamaları destekleyeceği iddia edilmişti. Ancak, daha sonra yayınlanan raporlarda Microsoft’un bir plan değişikliğine gittiği ve Win32 uygulamalarını destekleme fikrini rafa kaldırdığı belirtilmişti. Bu kısımdaysa yeni nesil işletim sisteminin Microsoft Store‘da yer alan UWP uygulamaları ve Edge üzerinden Progressive Web Uygulamalarını çalıştırabileceği de ifade edilmişti.

Windows 10X Çıkış Tarihi

Windows 10X’in ne zaman piyasaya sunulacağı hakkında şimdilik net bir açıklama yapılmadı. Ancak, güvenilir kaynaklar tarafınca paylaşılan bilgilere göre dizüstü bilgisayarlar için geliştirilen bu işletim sisteminin 2021’in bahar ayında piyasaya sunulması bekleniyor.