Anasayfa Haber Steam, 2020’de 120 Milyon Aylık Aktif Kullanıcı Sayısına Ulaştı

Steam, 2020’de 120 Milyon Aylık Aktif Kullanıcı Sayısına Ulaştı

Steam aylık aktif kullanıcı sayısı

Steam, 2020 yılı içerisinde 120 milyon aylık aktif kullanıcı sayısına ulaştığını duyurdu.

Diğer birçok dijital eğlence servisi gibi Steam de 2020 boyunca popülaritesini artırdı. Covid-19’un getirdiği yeni şartlar nedeniyle getirilen kısıtlamalar ve sokağa çıkma yasakları göz önüne alındığında, bu artış beklenen bir artış olarak göze çarpıyor. Kullanıcılar, evde kaldıkları süreler boyunca eğlence odaklı içeriklere daha fazla ilgi göstermeye başladı. Bu ilgilerin en büyüğü ise oyunlara karşı oldu ve Steam de bu ilgi artışından oldukça faydalandı.

Steam’in yaşadığı bu hızlı artış Valve’ı bile oldukça şaşırtmış gözüküyor. Zira şirket, bu denli bir popülariteyi beklemiyordu. 2020’de oyun platformu, kitlesel olarak büyük bir popülarite artışı yaşadı ve 120 milyon aylık aktif oyuncu sayılarına erişebildi. Bu, dünya çapındaki tüm oyuncular göz önüne alındığında gerçekten de ciddi bir rakam ve Steam’i diğer platformların önüne taşımaya yetiyor. Ayrıca, geçmişe baktığımızda da Steam’in 2019’da aylık 95 milyon kullanıcı sayısının çok üstüne çıktığını görebiliyoruz.

Steam aylık aktif kullanıcı sayısı

Aylık oyuncu sayısında 2019’a göre 25 milyon kullanıcılık bir artışı gören Steam, aynı zamanda 24.8 milyon eşzamanlı oyuncuyla da kendi rekorunu kırdı. Oyun platformu, oyun satışlarında da bu ilgi artışının etkisinden faydalandı. 2020 yılı içerisinde oyun satışları 2019 yılına göre yüzde 21.4 oranında bir artış gösterdi. Bunun yanında genel tabloya baktığımız zaman, oyun sürelerinde 2019’a kıyasla yüzde 50.7 oranında bir artışı da fark edebiliyoruz. Bu durum oyuncuların her zamankinden daha fazla oyun satın aldığını ve satın alınan oyunlarda daha fazla zaman geçirdiğini kanıtlar nitelikte.

Steam’in pandemi şartları nedeniyle artan bu rakamları koruyup koruyamayacağını hep birlikte göreceğiz.