Anasayfa Haber Apple, Yeniden Tasarlanmış iMac ve Yarı Boyutta Mac Pro Planlıyor Olabilir

Apple, Yeniden Tasarlanmış iMac ve Yarı Boyutta Mac Pro Planlıyor Olabilir

Yeniden Tasarlanmış iMac

Yeniden tasarlanmış iMac, seride 2012 yılından bu güne kadarki en önemli güncelleme olabilir.

Apple tarafından bu yıl uzun zamandır beklenilen yeniden tasarlanmış iMac duyurulmasının planlandığı ve bir çift Mac Pro yenilemesinin de şirketin yol haritasında yer aldığı söyleniyor. Buna göre, iMac modelinin 2012 yılından bu yana en önemli revizyonundan geçeceği paylaşılıyor. Ekranın altındaki bölümün ortadan kaldırılacağı, ekran çerçevelerini kesileceği ve düz arka tasarıma geçileceği bildiriliyor. Genel görünümün de bu anlamda Pro Display XDR monitöre benzeyeceği düşünülüyor.

Yeni iMac, mevcut Intel destekli 27 inç ve 21,5 inç sürümlerin yerini alacak ve hepsi bir arada masaüstü bilgisayar artık gücünü Apple Silicon işlemciden alacak. Bunun herhangi bir Apple ürününün en önemli görsel makyajlarından biri olacağının da altı çiziliyor. Modelin son revizyonu artırılmış hıza ve geliştirilmiş bir web kamerasına odaklanmış ve ayrıca bir mat/nano dokulu ekran kaplaması seçeneği sunmuştu.

Mac Pro tarafında ise Apple’ın iki uçlu bir planı olduğu söyleniyor. Mevcut yükseltilebilir kule tasarımını yenileneceği -ki ürün rendeye bile benzetilmişti- ve yine Intel işlemciler kullanılacağı ileri sürülüyor. Diğer taraftan şirketin kendi işlemcisini Mac Pro’ya getirmek için de çalıştığı paylaşılıyor. Yeni form faktörünün de mevcut Mac Pro’nun toplam boyutunun yarısından daha az olacağı beklentiler arasında. Yine tasarımın çoğunlukla alüminyum bir dış cepheye sahip olacağı ve Power Mac G4 Cube gibi nostaljik olabileceği de bilgiler arasında.

Önceki haberlerde ise Apple işlemcili iMac modelinin de Mart ayında tanıtılabileceği ileri sürülmüştü. Apple’ın Touch Bar özelliğini kaldırıp MagSafe teknolojisini yeniden canlandıran yenilenmiş MacBook planları içerisinde olduğunu da hatırlatalım.