Anasayfa Makale GeForce NOW Nedir? Nasıl Kullanılır?

GeForce NOW Nedir? Nasıl Kullanılır?

GeForce NOW Nedir Sıkça Sorulan Sorular

NVIDIA’nın bulut tabanlı oyun hizmeti GeForce NOW nedir, hangi cihazlarda çalışır? Bütün sorularınızı cevaplıyoruz.

İnternet hızlarının artması ile birlikte yavaş yavaş oyunları bilgisayarımıza indirme gereksinimi ortadan kalkmaya başlıyor. Bu tür bir hizmet bundan yıllar önce OnLive isiminde ortaya çıkmış fakat başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Bulut oyun servislerinin 2020 gibi hayatımıza gireceğini bundan 5 sene önce belirtmiştik ki 2020 gerçekten de söz konusu servislerin coştuğu bir yıl oldu. GeForce Now, Google Stadia ve Xbox Cloud Gaming gibi hizmetler 2020’de çıkışlarını yaptılar. İçlerinde şu anda en popüler olan ise NVIDIA’nnı hizmeti GeForce NOW. Peki bulut oyun servisi tam olarak nedir ve nasıl çalışır? İşte GeForce NOW hakkında bilmeniz gereken her şey.

GeForce NOW nedir?

GeForce NOW, NVIDIA’nın bulut tabanlı oyun akış servisidir. GeForce NOW dizüstü bilgisayarınıza, masaüstü bilgisayarınıza, Mac’inize, SHIELD TV’nize ve Android cihazınıza bulut üzerinden doğrudan gerçek zamanlı oyun deneyimi sunar. Oyun hesaplarınıza bağlanıp ister kütüphanenizdeki oyunları, ister ücretsiz oyunları dilediğiniz gibi oynayabilir, bulut kayıtlarıyla da (desteklenen oyunlar için), nerede olursanız olun, destekleyen herhangi bir cihazdan kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

GeForce NOW nerelerde kullanılabilir?

GeForce NOW şu anda sadece Kuzey Amerika ve Avrupa’da mevcut. Kullanılabilir sunucuların tam listesi ve durumları için sunucu durumu sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

GeForce NOW hangi ülkelerde kullanılabilir?

GeForce NOW şu anda Türkiye dahil 80’den fazla ülkede kullanılabilir durumda. Desteklenen ülkelerin listesi için bu makaleyi ziyaret edebilirsiniz.

GeForce NOW’a nasıl katılabilirim? Fiyatı nedir?

GeForce NOW iki üyelik seçeneği sunuyor; Ücretsiz ve Founders. Üyelik sayfasını ziyaret edip tercih ettiğiniz bir üyelik türünü seçebilirsiniz. Founders üyeliği şu anda 6 aylık 27.45€ ki bu da aylık 4,575€’ya denk geliyor.

Standart erişim ile öncelikli erişim arasındaki fark nedir?

Ücretsiz üyeler GeForce NOW sunucularına standart erişime sahipken, Founders üyeleri öncelikli erişim hakkına sahip olur. Sunucunun yoğunluğuna bağlı olarak üyeler bekleme süreleri yaşayabilir. Öncelikli erişime sahip Founders üyeleri, bir oyuna başlarken sıranın en önüne yerleştirilir ve bekleme süreleri kısalır. Standart erişime sahip ücretsiz üyelikler ise sunucu kullanılabilirliğine bağlı olarak kuyrukta daha uzun bekleme süreleri yaşayabilir.

Uzatılmış oturum süresi ne anlama geliyor?

Founders üyeleri, her biri altı saate kadar süren uzatılmış oturum süresi (extended session lengths) alır. Mevcut oturumun süresi dolduktan sonra, oyuna devam edebilmek için tekrar sıraya geçer ve öne yerleştirilir. Bu yeni seansların herhangi bir sınırı yoktur.

Ücretsiz üyelik için Paypal’a ya da kredi kartına ihtiyacım var mı?

Hayır, ücretsiz üyelik için herhangi bir ödeme yöntemine ihtiyacınız yok.

Mevcut üyelik planımı nasıl görüntüleyebilirim?

Üyeliğinizi, GeForce NOW üyelik bölümü altındaki Ayarlar kısmından görebilirsiniz. Üyelik planınızı, ‘Yönet’ bölümünden, web sitesindeki üyelik planlarından birini seçerek değiştirebilirsiniz.

Kaydolmak için hangi ödeme yöntemlerini kullanabilirim?

Kabul edilen ödeme seçenekleri hakkında bilgi edinmek için üyelik sayfasını ziyaret edin.

Founders üyeleri halen ücretsiz deneme süresi alabilir mi?

Ücretsiz 90 günlük tanıtım dönemi, sınırlı süreli bir teklifti ve artık mevcut değil.

Hangi oyunları oynayabilirim?

Desteklenen oyunlar sayfasından hangi oyunların oynanabilir olduğunu görebilirsiniz.

Oyunlara sahip olmam gerekiyor mu?

Evet, GeForce NOW’da oynamadan önce desteklenen oyunlardan en az bir tanesine sahip olmanız, değilseniz satın almanız gerekiyor. Hizmet, aynı zamanda popüler 75’ten fazla ücretsiz oyunu da destekliyor.

Bazı oyunlar diğer ülkelerde oynanabiliyorken, ben neden oynayamıyorum?

Yerel içerik derecelendirme kuruluşlarının doğrultusunda bazı ülkelerde bazı oyunlar yasaktır. Desteklenen tüm oyunları, tüm ülkelerde kullanıma açmayı hedefleyen GeForce NOW’ın desteklenen oyunlar sayfasından şu anda kullanılabilir oyunlarına göz atabilirsiniz.

Oyun akışında sorun yaşıyorum, nereden yardım alabilirim?

Buradan müşteri hizmetleri temsilcisi ile iletişime geçebilirsiniz, ürün ve destek ekipleri ellerinden geldiğince yardımcı olmaya çalışacaktır. Aynı zamanda ünlem simgesine basarak geri bildirimde bulunabilir ayrıca forumdan GeForce NOW topluluğuyla da bağlantı kurabilirsiniz.

Bir özellik talebim var, nereden iletebilirim?

Özellik taleplerinizi ve geri bildirimlerinizi paylaşmak için GeForce NOW uygulamasındaki Geribildirim Gönder aracını kullanabilirsiniz. Ürün ve destek ekipleri gönderilen tüm geribildirimleri okur ve değerlendirir.

PC ve Mac için Sık Sorulan Sorular

GeForce NOW’ın en güzel yanlarından biri sadece PC’ye özgü olmaması. Servisi neredeyse internete erişebilen çoğu cihazda kullanabiliyorsunuz ki buna Mac de dahil. GeForce NOW, Mac’leri oyun oynanabilir cihazlar haine getirdi diyebiliriz.

Ekran kartı sürücülerimi veya oyun güncelleştirmelerimi ben mi yapmalıyım?

Hayır, tüm sürücü ve oyun güncellemeleri NVIDIA tarafından otomatik olarak yönetilir ve yapılır.

Sesli sohbet desteği var mı?

Evet, güncel olan Mac ve PC uygulamaları oyun içi mikrofon kullanımını destekliyor. Oyun oynarken arkadaşlarınızla veya düşmanlarınızla sesli sohbet yapabilirsiniz.

Neden bazı oyunlar ana dilimi desteklerken diğerleri desteklemiyor?

Bazı oyunlar ana dilinizde oyun oynayabilmeniz için oyun içi dil değişikliğini desteklerken, bazıları desteklemez. Gelecek güncellemeler ile de daha fazla dil desteği eklenebilir.

Bir oyunu nasıl yüklerim?

Oyunlar dijital mağazalardan indirilmeli ve kurulmalıdır. Oyunu GeForce NOW’a kurmadan önce oyuna sahip olduğunuzu doğrulamanız için oturum açmanız istenecektir. Yayıncı tarafından belirlenen normal indirme ve yükleme deneyiminin bir parçası olan tüm lisans sözleşmelerini de kabul etmeniz gerekmekte.

Bir oyunu nasıl başlatıp oynayabilirim?

Sahip olduğunuz oyunları bulmak için arama çubuğunu kullanın ve oyunları GeForce NOW kütüphanenize ekleyin. Ekledikten sonra oyun kutucuğuna tıklayın ve oyunu buluttaki GeForce NOW oyun donanımınızda başlatın. Oyunu Mac veya PC’nizde başlatılıyormuşsunuz gibi görecek ve hissedeceksiniz.

GeForce NOW’da GAMEPAD kullanabilir miyim?

Evet, SHIELD, Sony DualShock 4, Logitech Gamepad F310/F510/F710, Microsoft Xbox 360 ve Xbox One kontrolcülerini kullanarak oyun oynayabilirsiniz. Desteklenen çevre birimlerinin tam listesi için sistem gereksinimlerine göz atın. En güncel SHIELD modelleri üçüncü parti Bluetooth veya USB kablolu kontrolleri de desteklemekte.

GeForce NOW uygulamasını nereden indirebilirim?

En güncel GeForce NOW uygulamalarını buradan indirebilirsiniz.

GeForce NOW üzerinden nasıl teknik destek alabilirim?

Müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilir veya destek makalelerine göz atabilirsiniz.

NVIDIA SHIELD

NVIDIA’nın Shield kutusu da GeForce NOW hizmetine bağlanabiliyor. Her ne kadar Android tabanlı, HDR destekli bu cihaz ülkemizde resmi olarak satılmasa da eğer elinizde varsa GeForce NOW’a bağlanmak için bilmeniz gerekenleri açıklıyoruz.

Bir oyunu nasıl başlatır ve oynarım?

Bir oyuna tıkladığınızda dijital mağazanın oyun sayfasına yönlendirilirsiniz. Oyuna sahip değilseniz eğer dijital mağazadan satın alabilirsiniz. Oyuna sahipliğiniz oturum açtığınızda doğrulanır ve buluttaki GeForce NOW oyun donanımınıza yüklenir. Oynamak için oturum açmanızı gerektiren oyunlarda, sanal fareyi ve klavyeyi açmak için oyun kumandasındaki Başlat düğmesine basılı tutmanız yeterli olacaktır.

Bir oyunu başlatmak için NVIDIA Games uygulamasındaki simgeye tıklayın ve GeForce NOW etiketli oyunu arayın. GeForce NOW oyunu uzaktan başlatıp SHIELD’ınıza geri aktardığında, oyunu cihazınızda başlatıyormuşsunuz gibi görecek ve hissedeceksiniz.

GeForce NOW ile GAMESTREAM arasındaki fark nedir?

GeForce NOW, favori PC oyunlarınızı NVIDIA bulut veri merkezlerinden yayınlar ve desteklenen herhangi bir cihazda bunu kullanabilirsiniz.

GameStream ise, oyunlarınızı sahip olduğunuz GeForce RTX veya GTX destekli PC’nizden SHIELD’ınıza aktarmaya olanak tanır.

Sesli sohbet desteği var mı?

SHIELD, şu anda oyun içi mikrofonu desteklemiyor. Gelecekteki bir güncelleme ile eklenebilir.

GeForce NOW’da GAMEPAD kullanabilir miyim?

Evet, SHIELD kontrollerini oyun oynamak için kullanabilirsiniz. Desteklenen çevre birimlerinin tam listesi için sistem gereksinimlerine bakın.

Klavye ve fare kullanabilir miyim?

Evet, SHIELD’a bir USB veya Bluetooth yardımıyla klavye veya fare bağlayıp oyun oynayabilirsiniz.

ABD-İngilizce olmayan bir klavyeye sahibim ve GeForce NOW ile kullandığımda, bastığım karakterleri veya harfleri ekranda göremiyorum.

Bu sorun ABD-İngilizce olmayan klavyelerde görülüyor ve NVIDIA düzeltmek için üzerinde çalışıyor. ‘@’ gibi karakterleri yazmak için bir ABD-İngilizce klavye veya NVIDIA on-screen kontrol (OSC) klavyesi veya Steam Big Picture klavyesi kullanmanızı öneriyoruz. Bununla birlikte, ASCII olmayan karakterler içeren bir Uplay hesabınız varsa, NVIDIA OSC klavyesini veya US-İngilizce bir klavye kullanamazsınız. Oturum açabilmek için Uplay parolanızı değiştirmeniz gerekebilir.

Android

Android cihazlar da GeForce NOW himzetine bağlanabiliyor fakat burada da bazı gereksinimler söz konusu. Bulut oyun hizmetine Android telefon veya tabletinizden bağlanmak için bilmeniz gerekenler:

Hangi Android telefonlar destekleniyor?

2 GB veya daha fazla belleğe ve Android 5.0 (L) veya sonraki sürümlere sahip olan Android telefonlar desteklenmektedir. Oyun oynarken, telefonunuzun mobil veri planında veriyi çok hızlı bir şekilde kullanacağını da unutmayın. En iyi deneyim için 5GHz WiFi ağı kullanmanızı öneriyoruz.

GeForce NOW’ı PC, Mac veya SHIELD’da kullanıyorsam, ayrıca Android telefonumda da kullanabilir miyim?

Evet, tek bir GeForce NOW hesabınızla Android telefonlar da dahil olmak üzere birçok cihazınızda kullanabilirsiniz.

Nasıl başlarım?

Telefonunuzdan hesabınızla oturum açtıktan sonra, en son oynanan oyunlar kütüphanesine geçip kaldığınız yerden oynamaya devam edebilirsiniz. Bir Bluetoothlu Gamepad kullanmanızı öneririz; NVIDIA SHIELD, Razer Raiju veya Junglecat Mobile, Steelseries Stratus Duo veya Thundersoft Glap.
Not: Bazı oyunları oynayabilmeniz için bağlı Gamepad kontrolcüsü veya kablosuz bir fare / klavye gerekebilir. Gamepadler ve daha fazlası için buraya göz atın.

Neden mikrofon erişim izni isteniyor?

Oyun içi sesli sohbetin etkinleştirilmesi için, merak etmeyin bu ses kaydedilmiyor.

Chromebook

Google’ın ChromeOS işletim sistemini çalıştıran cihazlarda oyun oynamak da GeForce NOW ile mümkün hale geliyor. Bu cihazlarda Stadia’nın da kullanılabildiğini belirtelim tabi.

Hangi Chromebooklar destekleniyor?

Desteklenen cihazların tam listesine, sistem gereksinimleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Chromebook nerelerde destekleniyor?

Chromebook desteği şu anda sadece Kuzey Amerika ve Avrupa’da.

iPhone ve iPAD

GeForce NOW’ı iPhone’umda veya iPAD’imde nasıl kullanabilirim?

Safari’yi açın ve https://play.geforcenow.com/ adresini ziyaret edin.

iPhone veya iPAD’de hangi oyunları oynayabilirim?

Yalnızca tam veya kısmi Gamepad desteği olan oyunlar iPhone ve iPAD’lerde oynanabilir. Klavye ve fareyi sadece oyun menülerinde gezinmek veya kullanıcı adı ve parola yazmak için kullanabilirsiniz. Klavye ve fare gerektiren oyunlar oynamak istiyorsanız Windows, macOS, Android veya Chromebook gibi cihazlar kullanmalısınız.

Safari yerine farklı bir web tarayıcı kullanabilir miyim?

Şu anda iOS ve iPadOS’ta sadece Safari desteklenmektedir.

Hangi iOS veya iPadOS sürümleriyle ile uyumlu?

iOS 14 veya iPadOS 14 üzerine sahip sürümlerle oynayabilirsiniz. Uyumlu cihazların listesini Apple’ın web sitesinden veya sistem gereksinimlerinde bulabilirsiniz.

Hangi Gamepadler iPhone ve iPAD’de çalışır?

Desteklenen Gamepadlerin tam listesi için sistem gereksinimleri sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

iPAD’de oyun oynamak için klavye ve fare kullanabilir miyim?

Yalnızca oyun menülerinde gezinmek veya kullanıcı adı ve parola yazmak için klavye ve fare kullanabilirsiniz, oyun oynamak için bir Gamepad kullanmanız gerekiyor. Safari’deki sınırlamalar nedeniyle oyun oynamak için klavye ve fare kullanılamıyor.

Safari kullanmak yerine mağazadan indirebileceğim bir iOS veya iPadOS uygulama var mı?

Hayır, şu anda sadece Safari’den https://play.geforcenow.com web sayfasını ziyaret ederek GeForce NOW keyfini çıkarabilirsiniz.

iPhone ve iPAD nerelerde kullanılabiliyor?

iPhone ve iPAD desteği şu anda sadece Kuzey Amerika ve Avrupa’da mevcut.

iPhone ve iPAD için teknik destek yardımını nasıl alabilirim?

Müşteri hizmetleri ekibiyle iletişime geçebilir veya destek makalelerine göz atabilirsiniz.

GeForce NOW ile ilgili başka sorularınız için Technopat Sosyal’de konu açıp bize sorabilirsiniz.