Anasayfa Haber Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atadığını Duyurdu

Facebook, Türkiye’ye Temsilci Atadığını Duyurdu

Facebook Türkiye temsilci

YouTube ve TikTok’un ardından Facebook da Türkiye’ye temsilci atayacağını kamuoyuna duyurdu.

Temmuz 2020‘de yürürlüğe giren yasa gereği sosyal medya ve içerik barındırma sitelerine Türkiye’de temsilci bulundurması zorunluluğu getirilmişti. Bununla beraber temsilci atamayan sosyal medya sitelerine ise aşamalı cezalar uygulanacağı ve sonraki süreçte bu sitelerin tamamen erişime kapatılacağı duyurulmuştu. Tüm bunlar yaşanırken ilk olarak YouTube daha sonrasındaysa TikTok Türkiye‘ye temsilci atacağını duyurmuştu. Bugün ise Facebook da beklenen temsilci açıklamasını yaptı. Kararından geri adım atan şirket ise Türkiye’ye temsilci atacağını duyurdu.

Bildiğiniz üzere belirtilen tarihler arasında temsilci atamayan sosyal medya şirketlerine reklam kısıtlaması getirilecek. Belirtilen tarihlerde temsilci atamayan şirketlere ise reklam kısıtlaması uygulanarak platformların reklam almaları engellenecek. Temsilci atamayan şirketlere reklam kısıtlaması getirilmesi için son viraja girilirken bugün ise Facebook da temsilci atayan şirketlerin arasına dahil oldu. Konuyla ilgili bir takım açıklamalarda bulunan Facebook ise açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Facebook olarak ifade özgürlüğünün temel bir insan hakkı olduğuna inanıyoruz ve bu değerleri korumak ve savunmak için küresel çapta çaba gösteriyoruz. Nitekim Türkiye’deki insanların yarısından fazlası arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişimde kalmak, fikirlerini ifade etmek ve işletmelerini büyütmek için Facebook’a güveniyor.

Türkiye’de kısa süre önce yeniden düzenlenen ve sosyal medya platformları için yeni yükümlülükler getiren 5651 sayılı Kanun hakkındaki gelişmeleri ilk günden bu yana yakından takip ediyoruz. Yasadan etkilenen diğer bazı şirketler gibi, yeni düzenlemeler doğrultusunda Türkiye’de temsilci olarak bir tüzel kişilik atama sürecini başlatmaya karar verdik. Bu kararı alırken, platformumuzun kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını kullanabilecekleri bir yer olmasının bizim için taşıdığı önemin tekrar altını çizmek isteriz.

Aldığımız karar, Facebook Topluluk Standartları’nı ya da devlet kurumları tarafından yapılan içerik kaldırma taleplerinin incelenme süreçlerini değiştirmiyor. Dolayısıyla, bu ilkelere uygun olmayacak bir şekilde hareket etmemiz için ısrar edilmesi halinde temsilcimizi geri çekeceğimizi belirtmek isteriz. Devletten gelecek talepleri, bu ilkelerimizin yanı sıra Küresel Ağ Girişimi (Global Network Initiative) üyeliğimizin getirdiği sorumluluklarımız doğrultusunda ve Birleşmiş Milletler’in İş Dünyası ve İnsan Hakları Rehber İlkeleri’ne uygun şekilde incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Ayrıca kısıtladığımız içeriklerin detaylarını mevcut şeffaflık süreçlerimize uygun bir şekilde paylaşmayı sürdüreceğiz.

Türkiye’de yaşayan insanların ifade özgürlüğünün ve diğer insan haklarının korunmasına dair bağlılığımızın değişmeyeceğini kamuoyunun bilgisine sunarız.”

Temsilci atamayan sitelere ne olacak?

  1. Aşamada: İhtardan sonraki ilk 30 günde temsilci atanmazsa 10 Milyon TL ceza,
  2. Aşamada: 10 Milyon TL’lik ceza sonrasındaki 30 gün içinde temsilci atanmazsa 30 Milyon TL ceza,
  3. Aşamada: Temsilci atamamaya devam edilirse reklam yayınlayamama cezası,
  4. Aşamada: Yine temsilci atanmaması durumunda %50 internet trafik sınırlaması cezası,
  5. Aşamada: Aynı şekilde 30 günlük süreç sonrasında halen temsilci atanmadıysa, Sulh Ceza Hakimliği