Anasayfa Haber Facebook Yapay Zeka Teknolojisi Hastaneler için Kullanılacak

Facebook Yapay Zeka Teknolojisi Hastaneler için Kullanılacak

Facebook, yapay zeka ile COVID-19 hastalarının durumlarına göre uygulanacak tedavinin belirlenmesine yardımcı olacak.

COVID-19 dönemlerinde bilim insanları ve tıbbi sağlık çalışanları aşı ve tedavi üzerinde çalışırken, dünyanın geri kalanı karantina koşullarında hayatını devam ettirmeye çalışıyor. Facebook, yapay zeka ile bu zor zamanlarda doktorlara ve COVID-19 hastalarına kolaylık sağlayacak teknolojiler üzerine yoğunlaşmış durumda.

NYU Langone Health’nin Radyoloji Departmanı ile işbirliği yapan Facebook Yapay Zeka araştırmacıları, COVID-19 pozitif hastalarının sağlık seviyesini belirleyen üç farklı yapay zeka modeli tasarladı. Facebook’un konuyla alakalı yaptığı bir açıklamada geliştirilen bu yapay zekaların; doktorlara hastalarının sağlığını doğru bir şekilde değerlendirmeye yardımcı olacağını bunun yanında, risk altında olan hastaların eve gönderilmesini önleyeceğini ve ayrıca hastanelerdeki yoğun bakım ünitesinin nicel olarak yönetimini de sağlayacağını söyledi.

Facebook Yapay Zeka

Bahsedilen bu üç yapay zekadan ikisi, göğüs röntgeni verileriyle hastaların durumunu takip edebilen yapıda çalışıyor. Üçüncü yapay zeka ise, doktorların X-Ray aracılığıyla hastaya ek oksijen ihtiyacını belirlemelerine yardımcı olacak.

Hastaneler, COVID-19’un dünya çapında son derece yükselmesiyle birlikte oksijen kaynakları ve boş yatak sayıları konusunda yetersiz kalmaya da başladı. Facebook yapay zeka teknolojisi sayesinde, hastanelerin kaynaklarını daha doğru şekilde kullanmasının önünü de açıyor. Bu, COVID-19 hastalarının 4 gün sonra nasıl bir durumda olacağını önceden anlayıp veriler halinde doktorlara sunabilen yapay zeka araçlarıyla sağlanıyor. Yani doktorlar bir hastanın 96 saat sonra ne durumda olacağını önceden bildiğinden ona göre hastane kaynaklarını kullanabilecek.

Facebook Yapay Zeka

Bu proje test aşamasında olsa da akıllara gizlilik konusunda bazı soruları da getiriyor. Özellikle uzmanlar geliştirilen teknolojinin oldukça faydalı olduğu görüşünde olsalar da, hasta verilerinin gizliliği ve güvenliği konusunda şüpheye düşmüş durumdalar. Facebook tarafından konuyla alakalı bilgi henüz gelmedi ancak pandemi döneminde yararlı olduğunu düşünülen bu girişim, Facebook için gerçekten büyük başarı olduğu da yadsınamaz bir gerçek.