Anasayfa Haber NASA, Mega Ay Roketi Motorlarının Testini Kısa Kesti

NASA, Mega Ay Roketi Motorlarının Testini Kısa Kesti

NASA Mega Ay Roketi

NASA’nın Mega Ay Roket Motorları (Artemis 1) testi beklenmedik şekilde kısa tutuldu.

NASA’nın Boeing tarafından inşa edilen derin uzay keşif roketi, Cumartesi günü devasa roketin dört motorunu da kısa bir süre için ateşledi. Ancak ateşlemenin ardından test beklenmedik bir şekilde kısa tutuldu. Bu durum insanları aya götürmek için planlanan ve yıllardır ABD hükümet programı tarafından ertelenen bir testin kısa tutulması anlamına geliyor ve dikkate değer. NASA’nın Missisippi’deki Stennis Uzay Merkezi’nde gerçekleştirdiği bu test, yaklaşık 1 dakika sürdü.

NASA Mega Ay Roketi

NASA yöneticisi Jim Bridenstine, testten sonra düzenlediği basın toplantısında, “Bugün güzel bir gündü.” şeklinde bir açıklamada bulundu ve arkasında da yeniden bir işlemin gerekip gerekmediğini belirlemek için sıralayabilecekleri birçok veriye sahip olduklarını bildirdi. Böylelikle Kasım 2021’de roketin lansmanını gerçekleştirebileceklerini ve ortada bir sorun olmadığını söyledi. Test öncesinde Boeing ve NASA’nın ilk lansmanı 2022’ye erteleyebilme olasılığı bulunuyordu çünkü test tekrar edilebilirdi. Ancak şimdilik böyle bir durum gözükmüyor. NASA’nın SLS program yöneticisi John Honeycutt da test sonrasındaki veri incelemesinin sürdüğünü ve sıcak gelişmelerden kamuoyunun haberdar edileceğini bildirdi.

NASA’nın SLS programı, planlanan seviyenin henüz üç yıl gerisinde ve bütçeyi de yaklaşık olarak 3 milyar dolar düzeyinde aşıyor. Bu nedenle eleştirmenler de NASA’nın farklı alternatiflere yönelmesini tavsiye ediyor. NASA’nın daha düşük maliyet vaat eden daha yeni ticari alternatifler lehine hareket etmesini savunan eleştirmenler, görev başına 1 milyar dolara mal olan fırlatma roketlerinin çekirdek teknolojilerinin şimdilik kullanımdan kaldırılmasının daha doğru olacağını düşünüyor. Şirketin, bu tavsiyelere ve eleştirilere nasıl cevap vereceği ise halen bilinmiyor. Ancak açıklamalardan anlaşıldığı üzere NASA’nın testlere devam etmesi, eleştirilere kulaklarını kapatmış olması anlamına geliyor.

Son olarak, söz konusu deneyi hemen aşağıdaki YouTube canlı yayın tekrarından izleyebileceğinizi belirtelim.