Anasayfa Haber Cruise, General Motors ve Microsoft Otonom Araba Projesi için Ortak Oldu

Cruise, General Motors ve Microsoft Otonom Araba Projesi için Ortak Oldu

Microsoft Otonom Araba

Cruise ve General Motors, Microsoft ile otonom araba teknolojileri geliştirmek için işbirliği yaptığını duyurdu.

California’da bulunan bir Amerikan sürücüsüz otomobil şirketi Cruise ve Amerikan merkezli araç ve motor üreticisi General Motors, Microsoft ile uzun vadeli stratejik bir ortaklığa girdiklerini duyurdu. Bu ortaklığın yapılma sebebi, Microsoft’un otonom arabaların ticarileşme sürecini hızlandırılmasını sağlamak. Cruise ve General Motors, kendi kendine sürüş teknolojisini yaygınlaştırmak amacıyla da Microsoft’un yazılım ve donanım mühendisliği yeteneklerini, bulut bilişim teknolojisini, üretim teknik bilgisini ve iş ortağı ekosistemini bir araya getirmeyi hedefliyor.

Yapılan bu anlaşmanın temel ayrıntıları şu şekilde:

  • Cruise, sürücüsüz araçlar için bulut bilişimin potansiyelini ortaya çıkarmak amacıyla, benzersiz otonom araç çözümlerini geniş ölçekte ticarileştirmek için Microsoft’un bulut ve uç bilgi işlem platformu Azure’dan yararlanacak.
  • Cruise’un tercih edilen bulut sağlayıcısı olan Microsoft, müşteri odaklı ürün yeniliğini geliştirmek ve Azure’a sürekli yatırım yaparak dünya çapındaki nakliye şirketlerine hizmet vermek için Cruise’un derin sektör uzmanlığından yararlanacak.
  • General Motors, Honda ve kurumsal yatırımcıların Cruise’a 2 milyar dolardan fazla birleşik yeni öz sermaye yatırımına Microsoft da katılacak ve yatırım seviyesi 30 milyar dolara çıkarılacak.

Şirket Yöneticilerinin Konuyla Alakalı Yaptığı Açıklamalar

Microsoft Otonom Araba

Cruise CEO’su Dan Ammann, “Herkese daha güvenli, daha iyi ve daha uygun fiyatlı ulaşım sağlama misyonumuz var. Bu sadece bir teknoloji yarışı değil, aynı zamanda bir güven yarışı” dedi. “Teknolojinin güvenilir bir şekilde demokratikleştirilmesinde altın standart olarak Microsoft, kendi kendine giden, tamamen elektrikli, paylaşımlı araçlardan oluşan filomuzu ticarileştirirken bize çok önemli güç sağlayacak. diye de ekledi.

Microsoft Otonom Araba

Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Dijital teknolojideki gelişmeler, insanları ve malları nasıl taşıdığımız da dahil olmak üzere işimizin ve yaşamımızın her yönünü yeniden tanımlıyor” dedi. “Cruise ve GM’in tercih ettiği bulut sistemleri şirketi olarak, bu pazarı ölçeklendirmelerine ve otonom taşımacılığını ana akım haline getirmelerine yardımcı olmak için Azure’un gücünü kullanacağız.”

Microsoft Otonom Araba

General Motors Başkanı ve CEO’su Mary Barra, “Dünyanın sıfır çarpışma ve sıfır emisyonlu bir geleceğe doğru ilerlerken Microsoft, ekibimize büyük bir katkı sağlıyor” dedi. “Microsoft, Cruise’un tamamen elektrikli, otonom araçlarının ticarileştirilmesini sağlayacak ve 2025 yılına kadar küresel olarak 30 yeni elektrikli araç piyasaya sürerken ve büyümeyi desteklemek için yeni işler ve hizmetler yaratırken GM’nin Azure bulut bilişiminden daha fazla faydalanmasını sağlayacak.”