Anasayfa Haber Netflix, 2020 Yılında 200 Milyon Aboneyi Geçti

Netflix, 2020 Yılında 200 Milyon Aboneyi Geçti

Netflix 200 Milyon

Geçtiğimiz yıl Covid-19 salgınının da etkisiyle 200 milyon abone barajını aşan Netflix, başarısını sürdürüyor.

Netflix, yatırımcılarına gönderdiği mektup ile 2020 yılında 200 milyon aboneye ulaştıklarını duyurdu. Bu anlamda akış servisi sadece geçtiğimiz yılın son çeyreğinde 8.5 milyon yeni abone kazanırken, tüm yıl içerisinde de 37 milyon üye daha kazanmış oldu. Bunun şirket için bir rekor olduğunun da altı çiziliyor. En büyük artışın ise Covid-19 salgını sebebiyle ülkelerin kapanmaya başladığı Mart ayında gerçekleştiği belirtiliyor.

Netflix, elde ettiği gelirlerin artık “günlük operasyonlar için dış finansman artırmaya” ihtiyaç duymadığı anlamına geldiğini kaydediyor. 2021 içinse serbest nakit akışının başa baş dönmesi bekleniyor. Bununla birlikte şirket fazla nakit ürettiği için 2007 ve 2011 arasında olduğu gibi hisse geri alımları yoluyla hissedarlara para iadesini araştıracak.

Şirket yeni yayın sağlayıcılarının artmasıyla ilgili olarak, ileriye dönük stratejisinin basit olduğunu paylaşıyor. Netflix ilk tercih olmak üzere üyelerini daha iyi memnun etmek için platformunu her gün iyileştirmek istiyor.

Google verilerine göre, TV programları için en çok aranan 10 filmin yüzde 90’ının Netflix’te olduğu ancak bu ilk 10 filmin yalnızca yüzde 20’sinin platformda olduğu da bilgiler arasında. Şirket, filmleri tercih edenlerin cazibesini artırmak için 2021 boyunca her hafta yeni bir orijinal film yayınlayacağını müjdeliyor.

Şirket ayrıca, ileriye dönük olarak ilk çeyrekte 6 milyon yeni müşteri kazanacağını ön görüyor. Netflix’in AirPods Pro ve AirPods Max için uzamsal ses desteği sunmak üzere hazırlandığını da hatırlatalım.