Anasayfa Haber Apple M1 Mac Modelleri İçin Kullanılabilir Linux Sürümü Yayınlandı

Apple M1 Mac Modelleri İçin Kullanılabilir Linux Sürümü Yayınlandı

M1 Mac Linux

Correlium adlı şirket, Apple M1 Mac modellerine Ubuntu Linux  yüklemeyi başardı.

Corellium Baş Teknoloji Yöneticisi Chris Wade, Ubuntu Linux‘un artık tamamen yeni Apple M1 Mac modellerine kurulabilir ve kullanılabilir olduğunu duyurdu. Şirketteki araştırmacılar, M1 Mac modelleri için Linux kurabileceğiniz bir bağlantı yayınlamış durumda. Apple geçtiğimiz yıl MacBook Air, MacBook Pro ve Mac Mini‘yi içeren özel Apple silikon Mac’lerinin ilk grubunu duyurmuştu. Böylece ciddi Linux kullanıcıları artık yeni M1 Mac’lerinde yeni bir maceraya atılabilecek.

Bazı sınırlamalar olsa da Corellium, Linux’u USB üzerinden önyükleyebildi. Bu önyükleme ile USB-C dongle, ağ işlevleri, USB, 12C ve DART desteği sağlanabiliyor. Sınırlamalar arasında ise GPU hızlandırma desteğinin olmaması ve tüm renderleme ihtiyaçlarının yazılıma bağlı olması öne çıkıyor.

Corellium’un güvenlik araştırmaları için araçlar sunmayı amaçlayan ve ARM’ye hitap eden bir yazılım sanallaştırma şirketi olduğunu bilmeyenler için paylaşalım. Şirket ayrıca, uygulamaları test etme ve çok daha fazlasıyla ilgileniyor. Corellium’un iOS emülasyon yazılımı üzerindeki çalışmaları nedeniyle Apple ile arasının pek iyi olmadığını da söyleyebiliriz.

M1 Mac’ler için Linux ile ilgili ilk duyuru Ocak ayında yapıldı. Öte yandan kullanıcılar, bunun çok erken bir beta olduğu ve sadece ileri düzey kullanıcılar için tasarlandığı konusunda uyarıldı. Yani betada çok fazla hata olmasından dolayı platform günlük sürücünüzde kullanmanız için tavsiye edilmiyor. İlgilenenler ise Linux’u Github üzerinden yükleyebilir.