Anasayfa Haber Google, App Store Gizlilik Güncellemelerini Tamamlamadı

Google, App Store Gizlilik Güncellemelerini Tamamlamadı

Google

Google, Aralık’tan bu yana App Store’da bulunan uygulamalarının yarısından fazlasını gizlilik kurallarına uygun olarak güncellemedi.

Apple, birkaç ay önce uygulamaları App Store’da bulunan tüm geliştiricilerden her uygulama için bir gizlilik raporu sağlamalarını istemişti. Bu durum, geliştiricilerin uygulamalarında hangi verilerinin kullanıldığını ve paylaşıldığını kullanıcılara tam bir dürüstlükle bildirmesi gerektiği anlamına geliyor. Google, 4 Ocak gününün bulunduğu hafta içerisinde iOS’taki uygulamaları gizlilik etiketleriyle güncellemeye başlayacaklarını Apple’a bildirmişti. Ancak çoğu uygulama bu ilkeye bağlı güncellenmiş değil.

Google’ın gizlilik etiketleri güncellemesi üzerinde çalışmaya başladığını iddia etmesinin üzerinden iki haftadan fazla zaman geçti. Bu süreçte Gmail ve YouTube gibi popüler uygulamalar bile güncellenmedi. Apple’ın gizlilik etiketleri şeklinde tabir ettiği yeniliği görebildiğimiz iki Google uygulaması şu aşamada Google Authenticator ve Google Translate. Authenticator, Google’ın son olarak 7 Aralık’ta güncellenen iki adımlı doğrulama uygulaması. Diller arası çeviri aracı olarak kullandığımız Translate ise, Apple’ın gizlilik etiketi prensibiyle güncellenmiş diğer uygulama olarak karşımıza çıkıyor. Google Translate’ın de kullanıcılardan konum verilerini, kullanıcı içeriğini, tanımlayıcıları ve teşhis verilerini topladığı gizlilik etiketleriyle belirtiliyor.

Google gizlilik

Apple, bir ay önce Apple Store’daki tüm uygulamaların güncellenen gizlilik etiketlerine ihtiyaç duyacaklarını açıklasa da, Google yalnızca iki uygulamasını güncellemeyi başardı. Google’ın eğitim uygulaması olan Slides ve Socratic ise güncelleme almasına rağmen gizlilik etiketlerine sahip değil.

Apple’ın buradaki amacı, kullanıcıların güvenini kazanmakla birlikte verilerinin hangi uygulama tarafından nasıl kullanıldığını şeffaf bir şekilde aktarmak. Google’ın ise bu uygulamalara gizlilik hakkında gerekli güncellemeleri yapmamasının bir nedeni olarak, çalışanların tatil döneminde olması gösteriliyor. Zira geçen yıl Chrome’a da Aralık 2019’dan Şubat 2020’ye kadar güncelleme yayınlanmamıştı.

Son olarak, konuyla alakalı resmi bir açıklamanın bulunmadığını belirtelim.