Anasayfa Haber Opera, GameMaker Studio Yaratıcısı YoYo Games’i Satın Aldı

Opera, GameMaker Studio Yaratıcısı YoYo Games’i Satın Aldı

Opera YoYo Games

Opera, YoYo Games ile Opera Gaming adı altında yeni bir oluşum başlatıyor.

İnternet tarayıcı geliştiricisi Opera, GameMaker Studio adlı popüler oyun geliştirme aracının arkasındaki ekip olan YoYo Games’i bünyesine kattı. 10 milyon dolar karşılığında varılan anlaşma sayesinde Opera, Opera Gaming adı altında yeni bir birim kuracak.

GameMaker Studio, özellikle 2 boyutlu oyunlar için bağımsız geliştiricilere sunulan popüler bir araç. Araç, geliştiricilerin tek bir kod tabanından daha fazla platform için oyunları kolayca oluşturmasına olanak tanıyor. GameMaker Studio kullanılarak Risk of Rain, Undertale ve Hyper Light Drifter gibi bazı beğenilen oyunların geliştirildiğini de not olarak düşelim.

Opera daha önce de 2019 yılında, oyuncular için tasarlanmış bir internet tarayıcısı olan ve düşük güç kullanımının yanı sıra, oyunlarda çevrimiçi bağlantıları iyileştirmek için bir ağ sınırlayıcı gibi performans odaklı bazı özellikler sunan Opera GX‘i tanıtmıştı. Bu anlamda şirketin oyun dünyasına daha önceden adım attığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Oyun odaklı tarayıcıya daha sonra Discord entegrasyonuna ek olarak, Razer Chroma ile entegrasyon gibi özellikler de eklenmişti. Opera, Aralık 2020 tarihinde oyun tarayıcısının yıllık yüzde 350 büyüme ile aylık 7 milyon aktif kullanıcıya ulaştığını da duyurmuştu.

Opera Gaming ile Opera GX ve YoYo Games bir araya getirilecek. Şirket yeni bölümün oyun, oyun geliştirme ve tarayıcı alanlarında yeniliklere odaklanacağını ifade ediyor. Bu yeniliğin nasıl gerçekleştirileceği ise henüz bilinmiyor.