Anasayfa Haber Red Hat Enterprise Linux, 16 Üretim Sunucusuna Kadar Ücretsiz Oluyor

Red Hat Enterprise Linux, 16 Üretim Sunucusuna Kadar Ücretsiz Oluyor

RHEL ücretsiz

Red Hat Enterprise Linux, küçük iş yükleri için 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren ücretsiz oluyor.

Red Hat, geçtiğimiz ay CentOS Linux’un sonlandırıldığını duyurarak büyük şaşkınlık yaratmıştı. Red Hat’ın 2021 yılından 2029’a kadar desteğini sürdürmesi beklenilen CentOS 8 sürümünü erken sonlandırması, binlerce kullanıcıyı ortada bıraktı. Bu gelişmeden kısa bir süre sonra dünyanın hemen hemen her endüstrisinde kullanılan akıllı işletim sistemi RHEL’nin ücretsiz olacağı açıklandı.

Red Hat, 1 Şubat 2021 tarihinden itibaren küçük üretim yükleri için RHEL’nin ücretsiz olacağını ifade ediyor. Buradaki küçükten kasıt ise 16 sistem veya daha azı anlamına geliyor. RHEL’ye bu erişim, yeni genişletilmiş Red Hat Developer Subscription programı yoluyla sağlanıyor ve hiçbir koşul olmadan sunuluyor.

Red Hat, geliştirici aboneliklerinin kullanılabilirliğini ekiplere ve bireysel kullanıcılara da genişletiyor. Gelecekte abone olan RHEL müşterileri, geliştirme ekiplerinin tamamını geliştirici abonelik programına ücretsiz olarak ekleyebilir. Bu, tüm ekibin AWS, Google Cloud ve Microsoft Azure dahil olmak üzere tanınmış bulut sağlayıcılarında RHEL’nin basitleştirilmiş dağıtımı ve bakımı için Red Hat Bulut Erişimini kullanmasına olanak tanıyacak.