Anasayfa Haber Samsung, Laptoplar için OLED Panel Seri Üretimine Geçti

Samsung, Laptoplar için OLED Panel Seri Üretimine Geçti

samsung oled panel

Samsung Display, dizüstü bilgisayarlar için dünyanın ilk 90Hz OLED panelinin seri üretimine başlıyor.

Samsung Electronics’in ekran üretim kolu olan Samsung Display, dünyanın ilk 90Hz OLED panelinin seri üretimine bu yıl Mart ayından itibaren başlayacağını duyurdu. Güney Koreli şirket, 90 Hz yenileme hızına sahip bu ekranın 120 Hz LCD ekranlar ile aynı performansa sahip olacağını iddia ediyor. Halihazırda çok sayıda akıllı telefon, 90Hz yenileme hızına sahip ekranlarla piyasaya sürülmüştü. Şimdi ise birkaç üreticinin bu yılın sonunda 90Hz OLED ekranlı dizüstü bilgisayarları ve notebookları piyasaya sürmesi bekleniyor.

Yapılan bir basın açıklamasında, Samsung Display İcra Kurulu Başkanı Joo Sun Choi, şirketin başlangıçta dizüstü bilgisayarlar ve notebooklar için çok büyük miktarlarda 14 inç, 90Hz OLED ekranlar üreteceğini söylüyor. Şu anda çoğu dizüstü bilgisayar, 60Hz yenileme hızına sahip ekranlarla birlikte piyasaya sürülüyor. Bu açıdan Samsung’un üreteceği OLED paneller, bu sektörde bir ilk olacak. Yapılan başka bir açıklamada ise, “OLED ekran panelleri, tele-çalışma, uzaktan eğitim, video akışı ve oyunlarda kullanılan dizüstü bilgisayarlar için farklı tüketici ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayabilir” denmişti.

Samsung oled panel

Samsung Display, tüketicilerin hızla 90Hz yenileme hızı sunan OLED ekranlara geçmek isteyeceklerine inandığını çünkü bu ekranların daha pürüzsüz görünen görseller sunacağını iddia ediyor. Bunun nedeni, yeni ekran panellerinin 90Hz yenileme hızına sahip olması. Bu sebeple, yüksek yenileme hızlarına sahip OLED ekranlar, daha canlı bir oyun ve film izleme deneyimi sağlayacak. Ancak şirket, yeni OLED ekranlara bu yenileme hızlarıyla güç sağlamak için kullanıcıların yüksek özellikli bir grafik kartına ihtiyaç duyacaklarını da belirtiyor.

Son olarak, Mart ayında piyasaya sürüleceği iddia edilen yeni OLED panellerin resmi duyurusunun ne zaman yapılacağı ile ilgili henüz bir bilginin olmadığını belirtelim.