Anasayfa Haber WhatsApp, Gizlilik Sözleşmesini Güncelledikten Sonra Milyonlarca Kullanıcı Kaybetti

WhatsApp, Gizlilik Sözleşmesini Güncelledikten Sonra Milyonlarca Kullanıcı Kaybetti

WhatsApp gizlilik sözleşmesi

WhatsApp’ın yeni gizlilik sözleşmesine tepki gösteren milyonlarca kullanıcının anlık mesajlaşma uygulamasını sildiği ortaya çıktı.

Geçtiğimiz haftalarda WhatsApp uygulamasında beliren yeni gizlilik sözleşmesi beyanı birçok kullanıcı tarafından tepki ile karşılanmıştı. Yaşanan bu gelişmeler sonrasında birçok kullanıcı Telegram ve Signal gibi WhatsApp alternatifi uygulamalara geçiş yapmıştı. Tüm bu yaşananların ardından bugün ise, WhatsApp gizlilik politikasına tepki gösteren milyonlarca kullanıcının anlık mesajlaşma uygulamasını sildiği gözler önüne serildi.

Yaklaşık 33 Milyon Kullanıcı Kaybetti

The Guardian tarafından yayınlanan habere göre WhatsApp’ın ciddi anlamda kullanıcı kaybettiğini gözlemlemekteyiz. Bu kısımdaysa İngiltere Parlamento’sunun paylaşmış olduğu verilere göre, WhatsApp’ın Ocak 2021’in ilk üç haftasında yaklaşık 33 milyon kullanıcı kaybettiği ifade edildi.

WhatsApp kullanmayı bırakan kullanıcıların ise Telegram ve Signal gibi uygulamalara geçiş yaptığını da söyleyen uzmanlar, bu doğrultuda ise Telegram’ın 25 milyon, Signal’ın ise 7.5 milyon kullanıcı kazandığını da belirttiler.

Bunun yanı sıra konuyla ilgili yayınlanan bir diğer raporda ise WhatsApp’ın İngiltere’de en çok indirilen 8. uygulama konumundayken, yaşanan bu gelişmelerden sonra 12 Ocak‘tan sonra listesinin 23’üncü sırasında kadar gerilediğine de özellikle dikkat çekiliyor.

Signal uygulamasının da bu dönemde ciddi anlamda kullanıcı kazandığını belirten kaynak, 6 Ocak tarihinde İngiltere’de en çok indirilen uygulamalar listesinde ilk 1000‘de bile olmayan uygulamanın, 9 Ocak tarihinden itibaren İngiltere’nin en çok indirilen uygulaması olduğunun da altı çizdi.