Anasayfa Haber Seagate, 20 TB HAMR HDD Modellerini Satışa Sunuyor

Seagate, 20 TB HAMR HDD Modellerini Satışa Sunuyor

Seagate 20 TB HAMR HDD

20 TB HAMR disklerini satışa çıkartan Seagate, teknolojik dönüm noktalarına ulaştıklarını ifade ediyor.

Seagate, bu hafta Isı Destekli Manyetik Kayıt (HAMR) teknolojisine sahip sabit disklerinin ticari sevkiyatlarına başladığını ve standardın 2 katı performans sunan çift aktüatörlü Mach.2 HDD modelleri için değerlendirme programını genişlettiğini açıkladı. Şirket, teknoloji portföyünün önümüzdeki yıllarda sabit disklerinin kapasitesini artırmasına ve performansını iyileştirmesine olanak sağlayacağının da altını çiziyor.

Sabit sürücülerin kapasitesini artırmak önemli. Öte yandan kapasite, alan yoğunluğu ve doğrusal okuma/yazma hızları artarken, TB başına rastgele okuma/yazma IOPS performansı düşüyor ve bu da veri merkezlerinin çalışma şeklini etkiliyor. Sıralı okuma/yazma hızlarını artırmak ve TB başına IOPS performansını artırmak için, HDD üreticileri tek bir pivot üzerinde iki bağımsız aktüatörlü sabit sürücüler geliştiriyor. Bu iki sürücü etkin bir şekilde 3,5 inçlik bir paketin içine yerleştiriyor. Seagate, 2017’nin sonlarında Çoklu Aktüatör Teknolojisini (MAT) tanıtan ilk HDD üreticisi oldu ve ardından 2019’da seçkin müşterilere Exos 2X14 Mach.2 markasına sahip bu tür diskleri örneklemeye başladı. Şirket, çift aktüatörlü sabit disklerini ticari olarak ne zaman göndermeyi planladığını ise hala tam olarak detaylandırmış değil.

Seagate, geçtiğimiz yaz ise dokuz plakalı 18 TB sabit disklerini göndermeye başlamıştı. Şirketin 18 TB HDD’lerini oluşturmak için kullanılan platform, aynı zamanda endüstrinin ilk HAMR tabanlı 20 TB sabit diski için de kullanılıyor.

Bu noktada, HAMR HDD’ler belirli müşteriler için ve Seagate’in Lyve depolama sistemlerinin bir parçası olarak kullanılabilir durumda. Daha sonra, HAMR sürücüleri daha geniş bir kitleye ayrı ayrı sunulacak. Bu arada, Seagate, HAMR’ın HDD’lerin kapasitelerini yüzde 20 yıllık bileşik büyüme oranında artırmasını beklediği için mevcut 20 TB modellerin toplu olarak benimsenmesi gerekli olmayabilir, bu da öngörülebilir gelecekte 24 TB disklerin gelişi anlamına geliyor. Bu arada Seagate, müşterileri yeni sabit disk sürücülerini onayladıkça 18 TB ürün artış hızını da artırıyor.

Seagate CEO’su Dave Mosley, 2020 takviminde 20 TB HAMR diskleri göndererek teknolojik dönüm noktalarına ulaştıklarını ve Seagate’in yıllarca devam eden başarısının önünü açtıklarını söylüyor.