Anasayfa Haber ReFla, Çin’de Adobe Flash Player Alternatifi Olmaya Aday

ReFla, Çin’de Adobe Flash Player Alternatifi Olmaya Aday

Refla

İhtiyaçtan doğan ReFla yazılımı, Çin içerisinde Adobe Flash Player’ın yerini almaya hazırlanıyor.

İlk olarak 2017’de desteğinin kesileceği duyurusu yapılan tarayıcı tabanlı içerik oynatma çalıştırıcısı Adobe Flash Player, 2021 yılında kullanıcılarına veda etti. Desteğin kesilişi ve programın kullanıma kapanması, Çin’de çok büyük sorunlara sebebiyet verdiği için Flash Player’ın görevini yerine getirecek ReFla isimli bir yazılım geliştirildi.

Adobe Flash Player, genellikle tarayıcı üzerinden oyunlar, videolar ve çeşitli interaktif içeriklerin çalıştırılması amacıyla kullanılırdı. Çin’de ise bazı kurumlarda, okullarda ve en önemlisi demiryolu ulaşımında önemli bir role sahipti. Haliyle Flash Player’ın kapatılması birçok sorunu beraberinde getirdi. Bunlardan biri ise Çin demiryolu sisteminin çalışmaz hale gelmesi. Çünkü demiryolu, Flash Player tabanlı bir program arayıcılığıyla yönetiliyordu.

ReFla

Çin demiryolu yetkililerinin yaptığı açıklamaya göre, her günün demiryolu operasyonlarını planlamak için Flash temeliyle hazırlanmış araçlar kullanılmaktaydı. Açıklamada, Flash Player’ın kapanması sonucunda, personelin tren ulaşım şemalarını görüntüleyemediği, tren sıralama programlarını formüle edemediği ve manevra planlarını ayarlayamadığı belirtildi. Ulaşımın daha fazla aksamaması için bir süreliğine Flash Player’ın şu anlık çalışan korsan sürümlerinden biri demiryolu sistemine entegre edilmiş durumda.

Flash Player’dan kaynaklanan bu sorunlara temelden bir çözüm getirilmesi için, UOS’un (Unity Operating System) geliştiricisi olan Union Tech’in geliştirdiği Flash Player alternatifi ReFla isimli yazılım kullanılacak. Bu sayede tüm kurum ve kuruluşlar eski çalışma hayatına dönebilecek. Üstelik ReFla’nın Flash’a göre dört açıdan bariz avantajları var: kaynak yükleme, performans, kararlılık ve güvenlik. ReFla bunun yanında x86 ve Çin’in kendi Loongson mimarisini destekliyor.

ReFla’nın bireysel kullanım sunmayan bir yapıda olduğunu da belirtmekte fayda var.