Anasayfa Haber DDR3 Fiyatları 2021’de Artabilir!

DDR3 Fiyatları 2021’de Artabilir!

DDR3 RAM fiyatlarının 2021’de %50 artacağı tahmin ediliyor.

Atmaya ya da satmaya hiç fırsat bulamadığınız eski bir bilgisayarınız mı var? DDR3 bellek içeriyorsa, yıl sonuna kadar yükseltmek isteyebilirsiniz zira modüllerin 2021 boyunca önemli ölçüde değer kazanacağı tahmin edilmekte.

Digitimes raporunda, DDR3 fiyatlarındaki dalgalanmanın 2021 genelinde yüzde 50 40 oranında artması beklenmekte. Sebebi ise basit: RTX 3000 serisi, Zen 3 CPU, PS5 vb. gibi ürünleri satın alamamamız ile aynı: talep arzdan çok daha ağır basıyor.

Ülkemizde halen daha çoğu bilgisayarda DDR3 kullanılmakta iken hatırı sayılır bir kesim de DDR4 kullanıyor. Üstelik DDR5 yolda; Aralık ayında tüketici DDR5 bellek modülleri doğrulama sürecine girmişti.

DDR3 hala birçok eski kurumsal sistemde ve IoT cihazında bulunmakta. Sektör kaynaklarına göre, bu yılın ilk çeyreğinde artan talep, azalan üretim ile birleştiğinde fiyatlar da yüzde 20 sıçrayacak ve yıl ilerledikçe yüzde 50’ye ulaşacak.

Tom’s Hardware, Samsung ve SK Hynix de dahil olmak üzere birçok bellek üreticisinin DDR5 üretimine başlama hazırlıkları için DDR3 üretimini aşamalı olarak yavaşlattığını veya tamamen  durdurduğunu belirtiyor. Ama herkes bu yoldan gitmiyor; Nanya Technology ve PSMC gibi daha küçük sektör isimleri, talebi karşılamak için yeterli olmasa da üretimlerini sabit tutuyor.