Anasayfa Haber Windows 10 Nisan Güncellemesi İle Eski Edge Kaldırılacak

Windows 10 Nisan Güncellemesi İle Eski Edge Kaldırılacak

Microsoft Edge Legacy

Yeni Microsoft Edge, Windows 10 güncellemesi ile Nisan ayında eski Edge sürümünün yerini alacak.

Microsoft’un yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısı bir yıldan uzun süredir genel kullanımda. İnternet tarayıcısının kullanıma sunulmasının oldukça kademeli olduğunu da unutmamak gerek. Microsoft Edge’in genel kullanıma sunulmasının üzerinden aylar geçti ve kullanıcılar yazılımı Windows Update aracılığıyla aldı. Yani Windows 10 tabanlı sistemlerin bir parçası haline geldi. Öte yandan, Windows 10 sürüm 20H2 ile Windows Update üzerinden gelen Edge Chromium, aslında Microsoft Edge Legacy üstüne kuruluyor. Yani tarayıcı kuruluyor ve sadece eskisini gizliyor.

Microsoft ise eski sürüm desteğinin 9 Mart tarihinde sona ereceğini açıkladı. Eski sürüm bundan sonra, Windows 10 sürümlerinde 1803’e kadar tamamen kaldırılıyor. 13 Nisan tarihinde gelecek Salı Yaması güncellemesi ile öncelikle Edge Chromium’a sahip olmayan herkes tarayıcıyı almış olacak. Bununla birlikte Legacy sürüm de işletim sisteminden kaldırılacak. Böylece iki sürümü yan yana çalıştırıyorsanız, artık bunu yapamayacaksınız. WebView hala desteklendiğinden EdgeHTML kullanan diğer uygulamaların etkilenmeyeceğinin de altını çizelim.

Bu değişiklikler Mart Önizlemesi sürüm toplu güncellemelerine de dahil edilecek. Bu durum, 1903 gibi desteklenmeyen sürümler dışında 1809’a geri dönen tüm sürümler için de geçerli.