Anasayfa Haber Üç Milyardan Fazla E-posta Adresi Ele Geçirildi!

Üç Milyardan Fazla E-posta Adresi Ele Geçirildi!

E-posta Adresi

Yeni yapılan bir siber saldırıyla çok sayıda e-posta adresi, şifreleriyle birlikte forumlarda yayılmaya başladı. Korsanların yaptığı bu yeni saldırıda sizin e-posta adresiniz de etkilenmiş olabilir.

Oldukça tuhaf olarak nitelendirilen olay bu hafta yaşandı. 3.2 milyardan fazla olduğu tahmin edilen e-posta adresleri ve güvenlik bilgileri, çevrimiçi bir bilgisayar korsanlığı forumuna sızdırıldı. Paylaşılan hesaplar henüz çok büyük kitlelere ulaşmasa da ünlü siber haber ve analiz sitesi CyberNews’in paylaştığı rapor, durumun vahimliğini ortaya koyuyor.

Bu nitelikteki sızıntılar her zaman duyulmuyor. Fakat yaşanan bu son gelişme, sızdırılan e-posta adreslerinin sayısının çokluğu nedeniyle bu olayı yaşanan benzer durumlara göre daha ciddi kılıyor. Analiz sitesi CyberNews, korsan forumundan yayılan bu e-posta adreslerinin sayısının aşırı derece fazla olduğunu ve özellikle iş dünyasındaki veya aktif olarak e-posta hizmetinden yararlanan kişilerin etkilendiğini belirtiyor.

E-posta Adresi

Yaşanılan bu büyük saldırının nereden ve neden yapıldığını bilmek ise şu aşamada oldukça zor. CyberNews, yaşanılan tahribatın hangi e-posta adreslerini etkilediğini kullanıcılara daha kolay sunabilmek için korsan forumunda yayılan tüm e-posta adreslerini kendi veritabanına ekledi ve bir arama sayfası hazırladı. Buradan siz de e-postanızı adresinizi aratarak, hesabınızın çalınıp çalınmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer hesabınız saldırıya uğrayanlardan biri çıkarsa yapmanız gereken ilk iş, daha önce hiç bir yerde kullanmadığınız yeni bir şifre belirlemek ve değiştirme işlemini yapmak. Ardından iki aşamalı doğrulamayı da açmanızı kesinlikle tavsiye ediyoruz.

2020 yılında Coronavirus pandemisiyle evlere kapanmışken özellikle e-posta yoluyla iletişim kurma sıklığı oldukça arttı. Korsanlar da bu durumdan faydalanarak farklı yöntemlerle kullanıcıların kişisel verilerine ulaşmak için saldırılarına yoğunluk vermişe benziyor. Girdiğiniz web sitelerine, bilgisayarınıza ve akıllı cihazınıza indirdiğiniz uygulamalara dikkat etmek; kişisel verilerinizi korsanlardan korunmak için büyük önem taşıyor. Ayrıca bilmediğiniz kaynaktan gelen e-postaları da açmamanız gerekli. Zira bu yöntemle (Phishing) mağdur olan çok kişinin olduğunu belirtmekte fayda var.