Anasayfa Haber Starlink 2022’de Türkiye’de, Kaydolduk!

Starlink 2022’de Türkiye’de, Kaydolduk!

Elon Musk’ın uydudan internet hizmeti Starlink, bugün herkesten kayıt almaya başladı. Biz de vakit kaybetmeden depozitomuzu ödeyip kaydımızı yaptırdık. Şirketin internet sitesine girdiğinizde adres kısmında Türkiye’den de konumlar seçilebildiğini görebilirsiniz. Kayıt için önce bir e-posta adresi, sonrasında da adres seçmeniz gerekiyor. Bir sonraki aşamada ise tamamen iade edilebilir 99$ depozito ücretini ödeyip kayıt olabilirsiniz.

Starlink, seçtiğimiz adres için 2022 yılını işaret ediyor. Yani seneye Türkiye de hizmetin kapsama alanına girmiş olacak. Şirketin bunun için Starlink uydularını tam gaz fırlatmaya devam ettiğini biliyoruz. İlk aşamada 12.000 uydu ile hizmete başlayacak olan Starlink, toplamda 42.000 uydudan faydalanacak. Uydular arası iletişim lazerle yapılacağından uydular arası bağlantı gecikmesinin fiber internetten de düşük olabileceği belirtilmekte.

Bu aşamadan sonra ne olacak? Öncelikle Starlink’in ülkemizde resmi izinleri alması gerekiyor. Ondan sonra anten ve modemin dahil olduğu kutuların dağıtımı başlayacak ve umuyoruz ki yüksek hızda internet erişimi elde edebileceğiz. ABD’de kullanıcılar şimdiden 100 Mbit hızlara ulaşabiliyor. Uydu saysının artması ile birlikte hızlar daha da artacak ve gecikme de 20ms altına inecek. Biz şimdiden heyecanlandık, siz de gelişmeler için takipte kalın!

Starlink Nedir?

Starlink, internet erişimi olmayan bölgelere dünya yörüngesine yerleştirilen uydular ile yüksek hızlı internet sağlama projesidir. Proje kapsamında halen daha uydular fırlatılmakta ve kapsama alanı genişletilmektedir. Starlink çoğu ülkede 2022 yılında hayata geçecektir.

 

Bilgisayarla tanışması 2000'li yıllara dayanan yazar, 2007'de CHIP ve LEVEL dergilerinin yanında CHIP Online için de makaleler yazdı ve 2010'da Türkiye'nin en çok satan teknoloji dergisi CHIP'in Donanım Editörü oldu. Bu süre zarfında 1000'den fazla ürün incelemesi yapan Recep Baltaş, 2011 sonunda bu görevinden ayrılıp ASUS Türkiye'de Pazarlama Uzmanı olarak çalışmaya başladı. Tam bir Technopat olan Baltaş'ın son durağı ise Technopat.net.