Anasayfa Haber Starlink 2021 Sonunda Türkiye’de, Kaydolduk!

Starlink 2021 Sonunda Türkiye’de, Kaydolduk!

SpaceX’in uydudan internet hizmeti Starlink, 2021 sonunda Türkiye’de. Şimdiden kaydımızı yaptırdık.

Elon Musk’ın uydudan internet hizmeti Starlink, bugün herkesten kayıt almaya başladı. Biz de vakit kaybetmeden depozitomuzu ödeyip kaydımızı yaptırdık. Şirketin internet sitesine girdiğinizde adres kısmında Türkiye’den de konumlar seçilebildiğini görebilirsiniz. Kayıt için önce bir e-posta adresi, sonrasında da adres seçmeniz gerekiyor. Bir sonraki aşamada ise tamamen iade edilebilir 99$ depozito ücretini ödeyip kayıt olabilirsiniz.

Starlink, seçtiğimiz adres için 2021 sonunu işaret ediyor. Yani sene sonunda Türkiye de hizmetin kapsama alanına girmiş olacak. Şirketin bunun için Starlink uydularını tam gaz fırlatmaya devam ettiğini biliyoruz. İlk aşamada 12.000 uydu ile hizmete başlayacak olan Starlink, toplamda 42.000 uydudan faydalanacak. Uydular arası iletişim lazerle yapılacağından uydular arası bağlantı gecikmesinin fiber internetten de düşük olabileceği belirtilmekte.

Bu aşamadan sonra ne olacak? Öncelikle Starlink’in ülkemizde resmi izinleri alması gerekiyor. Ondan sonra anten ve modemin dahil olduğu kutuların dağıtımı başlayacak ve umuyoruz ki yüksek hızda internet erişimi elde edebileceğiz. ABD’de kullanıcılar şimdiden 100 Mbit hızlara ulaşabiliyor. Uydu saysının artması ile birlikte hızlar daha da artacak ve gecikme de 20ms altına inecek. Biz şimdiden heyecanlandık, siz de gelişmeler için takipte kalın!