Anasayfa Haber Barcode Scanner Uygulaması Milyonlarca Cihazı Etkiledi

Barcode Scanner Uygulaması Milyonlarca Cihazı Etkiledi

Barcode Scanner

Google Play Store üzerinden 10 milyondan fazla indirilen Barcode Scanner uygulamasında zararlı yazılım tespit edildi.

Bildiğiniz üzere önceden de Google Play Store‘da yer alan birçok uygulamada malware yani zararlı yazılım tespit edilmişti. Kullanıcıların kişisel verilerini tehdit eden bu zararlı yazılımı içeren uygulamalarsa, güvenlik önlemleri kapsamında mağazadan kaldırılmıştı. Bugün ise söz konusu bu uygulamalara, 10 milyondan fazla indirilen Barcode Scanner uygulaması eklendi.

Barkod ve QR kodlarının kamera üzerinden okumasına imkan sağlayan bu uygulamanın son güncellemesinde kötü amaçlı bir yazılım olan malware tespit edildi.

Barcode Scanner uygulaması

Barcode Scanner Google Play Store’dan Kaldırıldı

Yaşanan bu gelişmeden sonraysa Google, güvenlik araştırmacılarından gelen bilgiler doğrultusunda popüler uygulamayı kısa süre içerisinde Play Store’dan kaldırdı. Milyonlarca Android cihazda yüklü olan uygulamanın son güncellemesinde yer alan kötü amaçlı yazılımın, şimdilik kullanıcıların kişisel verilerini etkileyip etkilemediği bilinmiyor.

Ancak, konuyla ilgili yayınlanan raporda bu yazılımın sistem kaynaklarını sömürerek rahatsız edici reklamları kullanıcılara gösterdiği ifade ediliyor. Bu reklamlarında pil tüketimini aşırı şekilde arttırdığı da paylaşılan bilgiler arasında yer alıyor.