Anasayfa Makale Karikatür Yüklemeden Davalık Olduk! Karikatür Davaları ve Telif Hakları Kanunları

Karikatür Yüklemeden Davalık Olduk! Karikatür Davaları ve Telif Hakları Kanunları

Technopat.net sitesine karikatür yüklemediğimiz halde hakkımızda soruşturma açıldı! Yüzlerce belki de binden fazla insanı etkileyen ve haberlerle kamuya yansıyan bu büyük karikatür davası serisinde neler oluyor? Başımıza gelenleri paylaştık…

Haberlerimizde karikatür kullanmadığımız halde, kullanıcı paylaşımı sebebiyle ifade verdik. Sonra bir tane daha aynı davadan geldi! İlerleyen süreçte iki davanın biri düştü ancak diğerinde dosya uzlaşmaya gönderildi. Bizden istenen tutar 36.000 TL oldu, kabul etmedik.

Zira 5651 sayılı yasaya göre Technopat.net yer sağlayıcı, karikatürü yükleyen kullanıcı içerik sağlayıcı. Yani ilk davada olduğu gibi bunun da düşmesini bekliyoruz. Özetle işler konuya yabancı olanlar için karışık bir hal aldı ve bunları adım adım, anlaşılır şekilkde anlatmak üzere avukatımız Ozan Gürbüz ile bir araya geldik. Sizler de ne olup bittiğini anlamak için izleyebilirsiniz.

İşin ilginci Komikbüro Ltd. şirketinden karikatürist Erdil Yaşaroğlu’nun daha önce “Karikatürlerimizi sosyal medyada paylaşan kullanıcıların endişelenmesine gerek yok. Biz onlara dava açmıyoruz.” açıklamasıyla tutarsız bir durum olması. Soruşturma sebebiyle asıl paylaşımı yapan üyenin bilgileri isteniyor, verince soruşturma o şahsın üzerinden devam ediyor. Asıl paylaşımı yapan kişi de bir Technopat Sosyal kullanıcısı. Technopat Sosyal kullanıcısının konu içerisinde kullandığı bir karikatür sebebiyle savcılık bizden yükleyeni istediğinde doğal olarak dava kullanıcıya gidiyor. Yani yapılan açıklama ile uygulama birbirini tutmuyor.

Bu dava konusunda Selçuk Erdem, Erdil Yaşaroğlu ve Serkan Altuniğne’nin adı en çok karşımıza çıkanlar oldu. Bu arada sosyal medya üzerinde artan şikayetler sonucunda bazı davalar incelenip, karikatüristler tarafından vicdanen geri çekilse bile, ödenmesi gereken farklı kalemlerde/başlıklarda bazı ücretler ortaya çıkıyor.

 

Türk hukukunda ABD’de olduğu gibi milyon dolarlık tazminat davaları pek göremiyoruz. Zira Türk hukukunun temelinde zararın tazmini var ancak bir yandan da hukuk yoluyla zenginleşmeye, haksız zenginleşmeye karşı vatandaşı koruyan bir sistem var. Burada ise tek bir yüklü dava ile yüksek tutar yerine çok sayıda düşük tutarlı dava ile toplamda yüksek bir tutar talebi ortaya çıkıyor. Bunu da hukuki olarak konuştuk.

Bu videoda amacımız karikatür sanatını icra eden karikatüristlere saygısızlık değil. Severek okuduğumuz ve satın aldığımız mizah dergilerine emek veren çizerlerin haklarını yadsımıyoruz. Ancak dava açılan kişi sayısının çokluğu ve durumlarının göz önüne alınmamasından doğan bir mağduriyet olduğunu kamu yararı için paylaşıyoruz.

Dileğimiz öğretmen, memur, öğrenci ya da basit blog sitesi sahibi olan ya da bunu çıkar amaçlı ve bilinçli yapmayan kullanıcılara karşı bu davaları hak sahiplerinin açmaması ve daha fazla mağduriyet yaşanmaması. Dileğimiz 5651 nolu yasadaki “uyar – kaldır” prensibinin kullanılması.

Bu video ve yazı elbette bütün detayları içermiyor, zira kanun karşısında sunduğumuz ifade ve deliller ana mesele değil. Burada sadece genel hatlarıyla bize bir dava açıldığını ve sayısız insanın bu tür davalarla karşı karşıya kaldığını temel hatlarıyla aktarıyoruz.

Bu konuda konuştuğumuz diğer video, gazeteci Füsun Nebil ve Kadir Has Üniversitesi’nden İsmail Hakkı Polat’ın sunduğu, Ali Güngör’ün konuk olduğu Tekno Politik kanalındaki bağlantılı yayın oldu: https://www.youtube.com/watch?v=G5iMOi4hPxE

Konuyla ilgili bu yazı dizisini de okuyabilirsiniz: Karikatürcülerin telif davaları, Türkçe içerik sektörüne zarar mı verdi?

Bahsedilen Dan Piraro’nun karikatürlerinin, Komikaze’de izinsiz kullanılmasıyla ilgili sanatçının paylaşımı.

Karikatür davası açılan ve evinde çocuklarının bilgisayarlarına el konulan öğretmen Bekir Salih Korkmaz hakkında haber ve Erdil Yaşaroğlu’nun yanıtı.