Anasayfa Haber NVIDIA, Madencileri Engellemek İçin RTX 3060 Hash Değerini Limitliyor

NVIDIA, Madencileri Engellemek İçin RTX 3060 Hash Değerini Limitliyor

Geforce RTX 3060

NVIDIA, ekran kartlarında yaşanan stok sorununun önüne geçebilmek için RTX 3060 ekran kartlarının hash değerini yarı yarıya sınırladığını açıkladı.

25 Şubat itibarıyla piyasaya çıkacak olan RTX 3060 için stok sorunu yaşamak istemeyen NVIDIA, ekran kartının kripto para madencileri yerine oyuncuların eline ulaşması için hash değerini sınırladığını açıkladı.

Bitcoin’in 50 bin dolar seviyesini aşması ve alt coinlerin de benzer şekilde artışa geçmesi, kripto para madenciliği sektörünü yeniden canlandırdı. Zamanında AMD’nin RX 400 ve 500 serisi ile NVIDIA’nın GTX 10 serisi kartları için de yaşanan stok sorunu maalesef bu sebeple RTX 30 serisi için de yaşanmaya başladı.

NVIDIA’nın özellikle Ampere mimarisiyle birlikte artan madencilik performansı, kripto madenciler için RTX 30 serisini benzersiz bir seçeneğe dönüştürdü. Bu noktada yurt dışındaki internet kafelerin de mevcut bilgisayarlarını RTX 3080 ile mining rig olarak kullandığına şahit olmuştuk.

Tüm bunlardan dersini çıkartmış olan NVIDIA, uygun fiyatlı seçeneği RTX 3060 için hash değerini yarı yarıya düşürerek, kartın kripto madenciler yerine oyunculara ulaşmasını sağlamayı hedefliyor.

Madencilere Özel GPU

Bu şekilde stok probleminin önüne geçmeye çalışan şirketin kripto para madencilerini de unutmadığını belirtelim. Kripto para madenciliği için özel olarak tasarlanan bir ekran kartı üzerinde çalışan NVIDIA, bu pazardaki canlılığı da kaybetmek istemiyor. Bu noktada NVIDIA CMP HX  (Cryptocurrency Mining Processor) adlı yongayı tanıtan şirket, çeşitli modellerin hash değerlerinin bulunduğu bir tablo da paylaştı.

NVIDIA CMP HX

Madenciler için özel olarak tasarlanan bu ekran kartlarının çeşitli avantajları da var. Düşük voltaj seviyesi ve frekanslar sayesinde güç tüketimi düşürülmüş olan bu kartlar sayesinde elektrik gideri azalıyor. Böylece kâr marjı da artmış oluyor.

İlk CMP kartları Mart ayı sonunda satışa sunulacak ve daha güçlü modeller de ikinci çeyrekte gelecek.

Son olarak, NVIDIA’nın RTX 3060 için yaptığı hamlenin vBIOS ve doğrudan GPU yongası üzerinde olduğunu, bunun farklı vBIOS’lar kurularak aşılıp aşılmayacağının belli olmadığını belirtelim.