Anasayfa Haber Chrome, macOS’ta Safari’den 10 Kat Daha Fazla RAM Harcıyor

Chrome, macOS’ta Safari’den 10 Kat Daha Fazla RAM Harcıyor

Chrome Safari

Son testlere göre Chrome, macOS Big Sur’da Safari ile kıyaslandığında 10 kat daha fazla RAM harcıyor.

Google Chrome internet tarayıcısının RAM kullanımı konusunda sabıkalı olduğu malum. Tabii ki şirket bunu düzeltmek için elinden geleni yapıyor. Son olarak gerçekleştirilen bir test ise macOS Big Sur işletim sisteminde Google Chrome’un Safari’ye göre 10 kat daha fazla RAM harcadığını ortaya koydu.

Öncelikle iki internet tarayıcının iki farklı senaryoda ve en güncel macOS sürümü ile test edildiğini belirtelim. İlk test sanal makinede test edilirken ikinci test ise 32 GB RAM’li 2019 model 16 inç MacBook Pro üzerinde gerçekleştirilmiş. Testin ilk turunda Twitter açma, etrafta gezinme ve ardından Gmail ile yeni bir sekme açıp bir e-posta oluşturma gibi tipik bir göz atma modeli simüle edilmiş. Testte, Chrome 1 GB RAM kullanımına ulaşırken Safari ise sadece 80 MB RAM kullanmış. Burada sadece iki sekmenin açık olduğunu belirtelim.

54 sekme açıldığında ise işler adeta çığırından çıkıyor ve Chrome’un Safari’ye kıyasla sekme başına 24 kat daha fazla RAM kullandığı görülüyor. İki tarayıcının da herhangi bir uzantı içermediğine ve bu özel testin sanal bir makine değil, gerçek MacBook Pro’da gerçekleştirildiğine de dikkat çekiliyor. Bulgulara göre, Chrome açık sekme başına 290 MB RAM kullanırken, Safari ise açık sekme başına sadece 12 MB RAM kullanmış.

Sonuçlarda Chrome’un “sekmeler arasında bellek kullanımını yönetme yolundan çıktığı” ifade ediliyor. Şirketin çabaları ne zaman sonuç verecek o da ayrı bir merak konusu. Bu arada bu testlerdeki ölçümlerin tutarlı olamayacağına dair yorumların da olduğunu da not olarak düşelim.