Anasayfa Haber RTX 3060, Hash Limitine Rağmen Günlük 7 Dolar Kazandırıyor

RTX 3060, Hash Limitine Rağmen Günlük 7 Dolar Kazandırıyor

RTX 3060

NVIDIA’nın 25 Şubat 2021 tarihinde piyasaya süreceği RTX 3060, yarı yarıya sınırlandırılmış hash değerine rağmen kazandırmaya devam ediyor.

NVIDIA, son zamanlarda yaşanan ekran kartı stok sıkıntısını aşmak için yeni çıkaracağı RTX 3060 grafik kartının kripto para kazım performansını belli bir seviyeye sabitleme kararı aldı. Bunun yanı sıra, madencilere özel üretilmesi planan yeni kartların da duyurusu yapıldı. Ancak RTX 3060, bunlara karşın kripto paralarla uğraşan kullanıcıların gözdesi olabilir.

Şirket, üç gün önce yaptığı duyuruda madencilere özel profesyonel kartların yakın zamanda sunulacağını, ayrıca yeni çıkacak RTX 3060’ın da oyunculara yönelik bir grafik kartı olacağını belirtti. Bu düşünceden hareketle RTX 3060’ın hash değeri, donanımsal ve yazılımsal yollarla yarı yarıya indirildi. Buradaki asıl sorun sadece Ethereum için böyle bir limit uygulanması. Sonuçta kripto para piyasasında yüzlerle farklı para birimi var ve zaman geçtikçe farklı para birimleri de çıkmaya devam ediyor.

YouTuber CryptoLeo da bu duruma açıklık getirmek için RTX 3060 ekran kartıyla Octopus, Cortex ve çok sayıda farklı kripto para birimiyle kazım gerçekleştirdi. Sonuç olarak sadece Octopus ve Cortex ile günlük 7 dolar kar elde edebildiğini keşfetti. Bu durum RTX 3060’ı madenciler için ilgi çekici hale getirirken oyuncuların hiç isteyeceği bir şey değil. Tabii ki bir miktar kazanç getiren bu kripto paralar genel olarak düşük seviyelerde kar bırakması nedeniyle Ethereum kadar popüler sayılmaz. Bu nedenle NVIDIA’nın hash sınırlayıcı ile Ethereum madenciliğini hedeflemesi her halükarda mantıklı olarak nitelendirilebilir.

Herkesin aklına gelen sorulardan bir tanesi neden tüm kripto  paralar oyuncu ekran kartları için engellenemiyor? Maalesef teknik açıdan bunu yapmak oldukça zor. Ekran kartı üzerinden yapılan madenciliği tespit edebilen algoritma, tüm para birimlerinde kullanılamıyor. Ayrıca kripto para madenciliği ile diğer oyun dışı GPU iş yüklerinin ayırt edilmesini sağlamak, şu aşamada külfetli görülüyor. Günümüzdeki asıl hedef ise çok değerli ve kar marjının yüksek olduğu kripto para birimlerini donanımsal ve yazılımsal olarak oyuncu ekran kartlarından uzak tutmak. Bu sayede tüketici kesimin yaşayacağı stok sorununun bir miktar önüne geçilmesi sağlanabilir.

Kripto Para GPU

25 Şubat 2021 tarihinde raflarda yerini alacak olan RTX 3060 ekran kartının hash limitlemesiyle birlikle stoklarda nasıl bir değişiklik yaşanacağını hep birlikte göreceğiz. Ancak temel sorun olan yetersiz arzın, uzun vadede ortadan kalkmayacağı büyük bir gerçek.