Anasayfa Haber M1 Mac Mini, Pembe Kare Sorunu Yaşıyor

M1 Mac Mini, Pembe Kare Sorunu Yaşıyor

M1 Mac Mini Pembe Kare

ARM tabanlı Apple M1 işlemci kullanan yeni Mac mini şimdi de pembe kare sorunu ile gündemde.

Apple tarafından Kasım 2020 tarihinde duyurulan M1 Mac mini modelleri pembe kare olarak anılan bir sorun yaşıyor. Sorunun yeni Mac mini bir ekrana Thunderbolt yerine HDMI üzerinden bağlandığında ortaya çıktığı ifade ediliyor.

Önceki nesline göre 3 kat daha fazla işlemci hızı, 6K ekranlar için destek ile 6 kat GPU performansı ve 15 kat makine öğrenimi performansı vadeden Apple M1 işlemcili modeldeki sorunun Apple’ın bilgisi dahilinde olduğu ve araştırıldığı bilgiler arasında.

Şirketin forumlarında da konuyla ilgili olarak birden fazla başlık açıldığını belirtelim. Hatta bir iletide aynı sorunu yaşadığını paylaşan 500’den fazla kullanıcı bulunuyor. Kullanıcı, cihazını açtığını ve monitörümün etrafında hareket eden küçük pembe kareler fark ettiğini paylaşıyor. Bir klasörü açtığında veya bir şeye sağ tıkladığımda da bunların pozisyon değiştirdiğini söylüyor. Stok duvar kağıdını değiştirdiğinde ise bunlar kaybolmuş. Ayrıca kullanıcı, HDMI kabloyu değiştirdiğini çünkü bu HDMI kablosunu diğer cihazlarla hiç sorun yaşamadan kullandığının altını çiziyor.

Yeni Mac mini’deki bu sorunun neden kaynaklandığı ise henüz bilinmiyor. Şu an için yapılması önerilen adımlar ise şu şekilde sıralanıyor:

  • Mac mini’yi uyku moduna geçirin
  • 2 dakika bekleyin ve Mac mini’yi uyandırın
  • Ekranı Mac mini’den çıkarın ve ardından ekranı tekrar takın
  • Sistem Tercihleri>Ekranlar’da ekranın çözünürlüğünü ayarlayın

Bakalım Apple sorunun hakkında detayları ne zaman paylaşacak ve bir çözüm bulacak…