Anasayfa Haber Suudi Kamu Yatırım Fonu, Activision, EA ve Take-Two’dan Hisse Satın Aldı

Suudi Kamu Yatırım Fonu, Activision, EA ve Take-Two’dan Hisse Satın Aldı

ea-activision-take-two

Suudi devlet fonu, Activision, EA ve Take-Two şirketlerinden 3.3 milyar dolar değerinde hisse satın aldı.

Ülkenin tartışmalı veliaht prensi Muhammed bin Salman’ın başkanlık ettiği yatırım grubu olan Suudi Kamu Yatırım Fonu (PIF), büyük marka değerine sahip oyun geliştiricileri Activision Blizzard, EA ve Take-Two’dan 3.3 milyar dolardan fazla hisseyi satın aldı. PIF’ın yatırımları geçen yılın dördüncü çeyreğinde yapıldı ancak Aljazeera tarafından ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu dosyasında gün ışığına çıkarıldı.

Dosyada yer alan bilgiler, PIF’ın artık Call of Duty’nin yayıncısı Activision Blizzard’da 1.3 milyar dolarlık hisseye ve FIFA yapımcısı EA’de ise 1 milyar dolarlık hisseye sahip olduğunu gösteriyor. Bu miktarlar, şirketlerin hisse toplamlarının sırasıyla yaklaşık yüzde 3.5 ve yüzde 2.6’sına denk geliyor. Ayrıca PIF, GTA yayıncısı Take-Two’ya da şirketin toplam hisselerinin yaklaşık yüzde 3.5’i olan 825 milyar dolarlık bir yatırım yaptı. Bunların yanında PIF, Live Nation Entertainment şirketler grubuna da 1 milyar dolarlık bir yatırım yapmıştı ve bu şirketlerde de hisse sahibiydi. Kamu fonu ayrıca Uber’de 4.4 milyar dolar ve Alaska’da altın madenciliği yapmak isteyen NovaGold’da da 150 milyon dolarlık yatırımlarla da biliniyor.

Muhammed bin Salman - ea - blizzard- take-two

Tüm bu yatırımlar, Suudi Prens Muhammed’in video oyunlarına yaptığı ilk yatırımlar değil. Geçtiğimiz Kasım ayında veliaht prensin hayır kurumu, hisse sahipliğini yüzde 51’e çıkarmak için Japon oyun şirketi SNK’nin üçte birini satın almıştı. Prens Salman, daha önce Call of Duty’i oynamaktan keyif aldığını söyleyen bir açıklamada da bulunmuştu.

Son olarak, Suudi Prens Muhammed’in yatırımlarının devam edip etmeyeceğinin henüz belli olmadığını ancak bu yatırımların devamının gelmesinin mümkün olduğunu belirtelim.

2000'li yılların başında Pentium 4 2.4 GHz bilgisayarı sayesinde teknoloji ile buluşan Asım, 128 MB RAM ile savaşarak günümüze kadar gelmeyi başarmış. 2013'ten bu yana Technopat Sosyal'de deneyimlerini aktaran yazarımız, şimdilerde haber ve makaleleriyle bizimle.