Anasayfa Haber Apple, Akıllı Telefon Satışlarında Samsung’u Geride Bıraktı

Apple, Akıllı Telefon Satışlarında Samsung’u Geride Bıraktı

Apple, 2020 yılının dördüncü çeyreğinde yaklaşık 80 milyon akıllı telefon satarak Samsung’un önüne geçti.

Amerikalı teknoloji devi Apple, 2020 yılının dördüncü çeyreğindeki satış başarısı ile 2016 yılından bu yana ilk kez Samsung’u geçerek dünyanın lider akıllı telefon satıcısı haline geldi. Gartner’ın raporuna göre, Apple bu çeyrekte 79.94 milyon cihaz satarken Samsung ise 62.17 milyon cihaz satmış durumda.

Samsung tarafından dördüncü çeyrekte yeni amiral gemisi telefonların piyasaya sürülmediğini de belirtmekte fayda var. Apple’ın yeni iPhone 12 serisi ise önceki seriye göre iyi bir satış performansı sergiledi. Şirketin 2019 yılının dördüncü çeyreğinde 69.6 milyon iPhone sattığını not olarak düşelim. Bu zaferin akıllı telefon piyasasındaki genel bir düşüş ortamında gerçekleştirildiğine de dikkat çekiliyor. Genel akıllı telefon satışları 2020’de yüzde 12.5 ve dördüncü çeyrekte yüzde 5.4 düşüş gösterdi. Son çeyrekte yılın geri kalanına oranla düşüşün az olmasında ise daha fazla 5G akıllı telefon ve düşük ile orta seviye akıllı telefonların satışının etkili olduğu tahmin ediliyor.

Samsung, 2020 yılı boyunca akıllı telefon satışlarında yüzde 14.6‘lık genel bir düşüş görse de, Apple’ın dördüncü çeyrek zaferinden bağımsız olarak yıl boyunca en çok akıllı telefon satıcısı olmaya da devam etti. Gartner ayrıca, Samsung’un pek çok piyasada Xiaomi, OPPO ve Vivo karşısında ciddi rekabetle karşı karşıya olduğunu söylüyor. Diğer taraftan Huawei cephesi yüzde 24.1 ile yılın en büyük satış düşüşünü gördü.

Gartner, 2021’in akıllı telefon satışlarının Çin dışında 5G telefonların benimsenmesiyle sağlanacağını kaydediyor.

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, teknolojideki son gelişmeleri meraklıları ile paylaşmaktan keyif alıyor.