Anasayfa Haber EKG ve Kan Basıncı İzleme Desteği Galaxy Watch Active 2 ve Watch...

EKG ve Kan Basıncı İzleme Desteği Galaxy Watch Active 2 ve Watch 3 için Çıktı

Galaxy Watch 3 özellikleri

Galaxy Watch Active 2 ve Watch 3 için EKG güncellemesi nihayet çıktı.

Ocak ayında Samsung, Galaxy Watch Active 2 ve Galaxy Watch 3’ün nihayet dünya çapında 31 pazarda EKG ve kan basıncı izleme desteği alacağını duyurmuştu. Bu duyuru her ne kadar çıkışın  yakın olduğunu gösterse de özelliklerin nihayet kullanılabilir hale gelmesi bugüne kadar sürdü.

Geç olması hiç olmamasından iyidir tabii ki. Peki yeni işlevden yararlanabilecek ülkeler hangisi? İşte tam liste: Avusturya, Belçika, Bulgaristan, Şili, Hırvatistan, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, Endonezya, İrlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre, BAE ve Birleşik Krallık. Evet, listede maalesef Türkiye yok.

Öte yandan özellik ülkemizde de geldiğinde Samsung Health Monitor uygulamasını Galaxy Store’dan indirilebileceksiniz. Uygulamayı kullanmaya başlamadan önce saatiniz için yeni bir yazılım güncellemesi yüklemeniz de gerekecek. Güncelleme şu anda kademeli olarak geliyor ancak sabırsızsanız Galaxy Wear uygulamasından manuel olarak kontrol edebilirsiniz.

Kan basıncı izlemenin kullanımdan önce kalibrasyon gerektirdiğini unutmamakta fayda var. Bunu yapmak için, kan basıncınızı hem saatle hem de özel bir tansiyon monitörüyle üç kez ölçecek, ardından bağımsız monitörden aldığınız değerleri uygulamaya gireceksiniz. Bundan sonra, uygulamanın kendisini saatinizle birlikte kullanabilirsiniz.

Bu iki giyilebilir cihaz geçen yıl piyasaya sürüldüğünden beri hem EKG hem de kan basıncı izleme “yakında geliyor” denmişti. Bu özelliklerin nihayet geldiğini görmek güzel. Çoğu giyilebilir cihazda bu özellikler olmadığı için Samsung’un saatlerini rakiplerinden ayıran bir özellik oldu.